"С Националната жилищна стратегия се опитваме да посочим стратегическите насоки за развитието на тази политика в следващите поне 15 години. Стратегията е със срок на действие от 2018 до 2030 година, но с визия с по-дълъг хоризонт, поне до 2050 г. Тя идентифицира основните проблеми в жилищния сектор в България." Това заяви заместник регионалният министър Малина Крумова на семинар под наслов "Възможности за адресиране на жилищните нужди на уязвимите групи", който се провежда в Пловдив, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
По думите на зам.-министър Крумова 98% от жилищата в страната са частни, което е и проблем, но и възможност. Частната собственост е ресурс, който собствениците омаловажават, но тези жилища са и актив, който се нуждае от постоянна поддръжка.
"Това е и един от основните идентифицирани проблеми в Стратегията, а именно че жилищният фонд е силно застаряващ и доста компрометиран поради неправилна поддръжка. Политиките, които държавата може да прилага в тази насока, са да създаде механизми - финансови или законодателни, които да насърчават собствениците да изпълняват задълженията си", поясни зам-министър Крумова. И допълни, че по отношение на сегрегираните или малцинствените квартали проблемите са всеобхватни, защото там има проблем със собствеността - сградите са без строителна документация, а и законова не са въведени в експлоатация.
Една от предложените политики за дейност в Националната жилищна стратегия е въвеждането в експлоатация на необитаваните жилища. Според зам.-министърката на регионалното развитие и благоустройството трябва да се създадат стимули и механизми така че гражданите, които притежават необитавани жилища, да ги предлагат най-малкото на наемния пазар. Това пък да доведе след себе си наемането на жилището на по-ниска наемна цена. По този начин може да се избяга от парадокса, съществуващ към момента, а именно да има 1 200 000 необитавани жилища от една страна, а от друга 40% от населението да живее в пренаселени жилища.