Залог за благосъстояние или за живот?

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
11:19 / 14.03.2022
1118
До момента 22 държави от ЕС са получили зелена светлина да използват средствата от ЕС за възстановяване и устойчивост за стимулиране на икономиките си и подпомагане на възстановяването от пандемията от COVID-19, предава Sofia24.bg.

След приемането на решения за изпълнение на Съвета за одобряване на плановете държавите членки могат да подпишат с Комисията споразумения за отпускане на безвъзмездни средства и заеми, които ще осигурят възможност за предварително финансиране в размер до 13%.

На 23 април 2020 г. лидерите от ЕС решиха да работят за създаването на фонд на ЕС за възстановяване, който да смекчи последиците от кризата. Те възложиха на Европейската комисия спешно да излезе с предложение, в което да се изясни и връзката между фонда и дългосрочния бюджет на ЕС. На 27 май 2020 г. Европейската комисия представи предложението, наречено план за възстановяването на Европа.

В петък, 11 март 2022 година, беше публикуван актуалния План за възстановяване и устойчивост на България

Кризата с коронавируса е предизвикателство за европейската икономика и за поминъка на гражданите. По време на тази здравна криза е много важно да бъдат защитени не само секторите от критично значение за икономиката, но и активите, технологиите и инфраструктурата.

Икономическите последици от кризата с коронавируса са различни в различните сектори и за различните предприятия в зависимост от редица фактори, включително възможността да се адаптират към смущения във веригите на доставки, съществуването на запаси или разчитането на производствени процеси на принципа just-in-time (точно навреме).

Постепенно възстановяване на пазара на необслужвани вземания до нивата отпреди пандемията, подобряване на профила на кредитополучателите и все по-активна роля на т.нар. колекторски компании във финансовия сектор. Това са част от основните характеристики на пазара на просрочени задължения през изминалата година, очертани от изпълнителния директор на специализираната в управление на вземания компания "Фронтекс интернешънъл" Лилия Димитрова, предава "Капитал".

След трудната за сектора 2020 г. заради сътресенията, причинени от корона кризата, през 2021 г. вече се наблюдава възстановяване на предпандемичните нива както по отношение на поведението на потребителите и степента, в която погасяват задълженията си, така и по линия на обемите на изкупения от колекторите дълг. Така например делът на хората, които не могат да плащат, намалява двойно през изминалите 12 месеца спрямо предходната година, а все по-малко потребители търсят от кредиторите си отстъпки, отбелязват от "Фронтекс интернешънъл".

Ефектът от постепенното възстановяване на икономиката от пандемичната криза и по-предвидимата среда се вижда и числата за това колко от потребителите са поискали от колекторската компания някаква отстъпка - намаляване на дължимата сума, разсрочване за по-дълъг период и т.н. - за да могат да изплатят дълговете си. Така, ако през 2020 г. общо 23.6% от пълните погасявания са били след поискана и направена отстъпка, то за 2021 г. този дял намалява до 10.2%, което според дружеството говори недвусмислено за финансово стабилизиране на потребителите.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Национални новини:
Полицията е задържала участниците от боя от мола
Депутати скочиха яростно срещу Явор Божанков и го съсипаха от под...
Meteo Balkans: Идва студ до минус 15 градуса!
Наши полицаи задържаха младеж от Северна Македония за телефонна и...
Прочетете писмото на "БСП - Обединена левица", което изпрати до 5...
Защо в България няма банки като Revolut?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).