Средното образование да бъде задължително и учениците да получават диплома за завършването му след 12-и клас. Това предвижда проектът на Закон за народната просвета, внесен от депутати от БСП в парламента, който бе разгледан вчера от образователната ресорна комисия в НС, заедно с проекта на Закона за предучилищно и училищно образование на ГЕРБ.
Според него гимназиалния етап се дели на два етапа - до 10-и и до 12-и клас, като образованието е задължително до 16 години, както е и по конституция.
Основните разлики в двата закона са по отношение на финансиране на частните школа. Според ГЕРБ те трябва да получават държавна субсидия, защото децата са равни и не се делят на частни и държавни, а според червените това е социално неоправдано. Броят на учебниците е другата спорна тема между депутатите.
Според червените трябва да има само един учебник, а според ГЕРБ - броят им да е неограничен. Депутатите имат консенсус за задължителната предучилищна подготовка, която трябва да започва на 5 години.
"Подкрепям създаването на нов закон с две ръце, но не е разумно да се разглеждат два закона едновременно", коментира министърът на образованието проф.
Тодор Танев.
Той допълни, че законът на ГЕРБ отговаря на политиката на МОН, а със закона на БСП все още не се е запознал, защото той бе внесен само преди три дни в парламента.
"Неоспоримо е положително, че законите се гледат в началото на 43-тото народно събрание", коментира от своя страна лидерът на ДПС Лютви Местан.
Той обаче постави въпроса за ниските критерии при оценяване на матурите и поиска те да се променят.
"Господин министър, системата е такава, че ученик, който отказва на напише едно изречение текст, може да получи оценка "много добър" 5 на зрелостния изпит", обърна се той към просветния министър
Тодор Танев.
Местан добави, че според него образованието трябва да е задължително до 10-и клас, като това е обвързано с правото за получаване на шофьорска книжка.
Източник: в. "Монитор"