Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Задух, кашлица и умора могат да бъдат симптоми на ИББ?
©
На 4 април 2025 г. (петък) във Военномедицинска академия (ВМА) ще се проведе поредното събитие, част от научния календар на медицинската общност в България – "Интервенционална пулмология. Диагностични и терапевтични възможности на криотехниките“, съобщиха от ВМА.

Симпозиумът се организира от ВМА и Българската група по бронхология и интервенционална пулмология и посветен на бронхоскопските криотехники.

Интерстициалните белодробни болести (ИББ), наричани още и дифузни паренхимни белодробни болести (ДПББ) са голяма група заболявания, включващи над 200 вида нозологични единици.

Характеризират се с различна степен на възпаление и фиброзиране на белодробния паренхим, като болестният процес може да засяга интерстициумът, малките дихателни пътища, алвеолите и малките кръвоносни съдове в различна степен. Една част от тях са с известна етиология: медикаментозно индуцирана-ИББ, хиперсензитивен пневмонит, постлъчева-ИББ, както и голямата група на ИББ-асоциирани с автоимунно заболяване (ревматоиден артрит, системна склероза, васкулити, системен лупус еритематодес и други), пояснява д-р Любима Кьосева от екипа на Клиника по пневмология и фтизиатрия.

Друга част са с неизвестна етиология. Такива са идиопатичните интерстициални пневмонии. Най-често срещаното заболяване от тази група е идиопатичната белодробна фиброза (ИБФ), която е прототипът на прогресивно фиброзираща ИББ – свързана е с влошаващи се симптоми, белодробна функция, и лоша прогноза. В тази група попадат неспецифичната интерстициална пневмония (НСИП), криптогенна организираща се пневмония (КОП), идиопатична лимфоцитна интерстициална пневмония (ЛИП) и други. Саркоидозата и други рядко срещани заболявания като пулмоналната алвеоларна протеиноза, лимфангиолейомиоматозата са също част от ДПББ.

Обединяването на тези многобройни заболявания под един термин (ИББ или ДПББ) е наложено в практиката заради общата им клинична изява, изразяваща се в задух, кашлица и умора, както и заради сходните им образни и патоморфологични характеристики. Част от тях са свързани с добра прогноза и с добър терапевтичен отговор, а други се асоциират с дифузно, прогресивно фиброзиране и ниска преживяемост, при което е необходимо стартиране на антифибротична терапия, казва още д-р Кьосева.

Затова поставянето на точна диагноза, определяща правилното терапевтично поведение, е от първостепенно значение за менажирането на тази голяма група заболявания и е изключително предизвикателство за клинициста. Необходимо е участието на мултидисциплинарен екип, включващ пулмолог, радиолог, ревматолог и патолог, а всеки отделен клиничен случай подлежи на дискусия и периодична преоценка в хода на проследяване и лечение на заболяването.

Диагностичният процес започва с оценка на клиничните симптоми и предполагаемия етиологичен фактор. Задължително е провеждането на високорезолютивна компютърна томография на гръден кош за определяне на вида образен модел ИББ, съответстващ на определен хистопатологичен модел с последващо провеждане на мултидисциплинарна дискусия. Има и случаи, при които въпреки проведения обем изследвания с дискусия, е невъзможно да бъде поставена диагноза. Тогава е необходимо да се извърши трансбронхиална криобиопсия (ТБКБ) чрез бронхоскопия, за да се определи конкретния патоморфологичен модел.

Алтернатива на бронхоскопската криобиопсия е хирургичната биопсия, обичайно направена чрез торакоскопска техника. Криобиопсията, обаче, е по-малко инвазивен метод, осигурява достатъчно количество материал за хистологично изследване и идентифициране на определен хистопатологичен модел. Други предимства на ТБКБ са възможността да се извърши и при пациенти с противопоказания за хирургична интервенция, по-добър контрол на дихателните пътища по време на процедурата, по-нисък риск от усложнения, по-кратък болничен престой, по-ниска цена на процедурата и консумативите. Около 2-3 часа след извършване на ТБКБ, при липса на усложнения, пациентите могат да се върнат към обичайната си дневна активност.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Боклуците в София
Опасен ли е популярният сред младежите в България райски газ?
Кабинетът "Желязков"
Катастрофи в София
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: