За последните 10 години сме намалели с 850 000 души
Положението в България е много критично. Ние сме най-бързо топящата се нация не само в Европа, а в световен мащаб. Това каза Росица Стелиянова – директор "Програми и проекти“ към Асоциация на индустриалния капитал в България, в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
За последните 10 години сме намалели с 850 000 души и това е тенденция, отбеляза тя. Очакванията са, че при следващото преброяване населението на България ще бъде под 6 милиона души.
Бизнесът изпитва остър недостиг на работници, тъй като близо 50 000 души годишно се пенсионират. "Още толкова почиват, около 350 000 емигрират и на практика ние няма с кого да запълним тези места“, посочи тя.
Росица Стелиянова отбеляза, че една немалка част от младите хора нямат трудови навици и желание за създаване на семейство. "Тук в някаква степен вина имат и родителите, които приемат да поддържат децата си и да ги издържат, дори когато са извън младежката възраст. Това ги прави много неактивни, те загубват самостоятелност, стават все по-отдалечени от мисълта и желанието да имат семейство.“
По думите й липсва целенасочена държавна политика за младите хора, заложена в стратегически документ и реално изпълнявана. "Много пъти са обсъждани някои предложения за програми или мерки, но те са изолирани. Няма цялостна интегрирана политика, която да стартира от системата на образованието, която се нуждае от по-задълбочена реформа по отношение на кариерно ориентиране на децата още в началните класове на средното образование, разяснителни кампании по отношение на важността на семейството, трудовите навици и възможностите за реализация по търсените на пазара на труда професии“, обясни Росица Стелиянова.
Краткосрочните мерки за решаването на проблема според нея са свързани с облекчаване на достъпа на чужди граждани до пазара на труда у нас. В дългосрочен аспект е необходимо изготвяне на конкретен план за действие, а средствата, предвидени в тази посока, да бъдат облечени в конкретни проекти, които да започнат да се реализират.
Една от идеите за задържане на младите хора по родните им места е създаване на т.нар. младежки градчета в някои от областните градове. "С идеята, ако един млад човек остане да работи в града си и сключи първи договор с работодател за три, четири или пет години, за един период от време общината да поеме разходите за едно такова жилище. Говорим за жилища, построени или откупени от страна на общината. В общините има изоставен сграден фонд, който може да бъде купен. Те могат да бъдат реновирани и превърнати в тип общежития“, обясни Стелиянова.
Идеята младите семейства да ползват данъчни облекчения за жилище също е изцяло в компетенциите на общините, отбеляза тя. "От страна на държавата могат да бъдат въведени определени данъчни облекчения на редица други данъци, които плаща всеки един от нас, на семейства, които имат две или повече деца и с минимален образователен праг“, посочи още Росица Стелиянова.