135 млн. лв. е сумата на поръчката за шест хеликоптера за медицинска помощ и спасителни дейности по въздуха. Тя включва пълно медицинско оборудване, инструменти за обслужване, техника и техници, както и обучението на част от пилотите.
Това каза пред БНТ
Георги Гвоздейков, директор на Държавния медицински и въздухоплавателен оператор. Очаква се хеликоптерите да са в страната още тази година. Той поясни как става издържката и работата на системата в останалите европейски страни.
В 98% от държавите в Европа такива проекти се финансират от обществото. Например ХЕМС има 3.5 млн. членове в Швейцария, те плащат минимален членски внос, така сега инвестират в 21 нови хеликоптера, от най-модерен вид "Юрокоптер".
Към момента България е поръчала шест хеликоптера, но вероятно ще са нужни още два, за да се покрие изцяло територията на страната, обясни Гвоздейков. Предвижда се хеликоптерът да стига до инцидент за около 20-25 минути.
Страната ще се раздели на три зони - от Южната част на Стара планина и Северната част на Стара планина, за да може да се покрива периметър и да се стига навреме. Базите вероятно ще са около Пловдив, Ямбол, Сливен, Варна, Шумен, Плевен, Долна Митрополия.
"Много е зле положението обаче с инфраструктурата за площадки на болниците", посочи той.
Георги Гвоздейков е категоричен, че трябва да се следват примерите за поддръжка на системата в Европа.
Виктор Иванов, активист за каузата "ХЕМС", коментира, че се работи с фирмата, която се вижда, че ще е изпълнител на поръчката - "Леонардис". Техни машини се използват за охрана на границите. С решението от вчера на Министерство на здравеопазването се губи елементът на прозрачност в поръчката, смята той.
Една мисия по спасяване по въздуха ще струва около 20 000 лв.