Юлиан Войнов за приемането на еврото у нас: Има един показател, който може да изиграе лоша шега

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
10:52 / 26.09.2023
1049
Новата целева дава за приемане на еврото у нас е реалистична, но има две неща, които трябва да бъдат изпълнени. На първо място да бъде прието релевантното законодателство, свързано със законите, които е необходимо България да спазва след влизането си в Еврозоната. По тези закони се работи, част са в парламента, част съвсем скоро ще бъдат внесени. Някои бяха вече приети, така че общо взето законодателната програма върви и тя набира сериозна скорост. Вторият показател, който специално за Българя е важен, това е дали ще изпълним критерия за инфлацията. Това обясни в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" икономистът и финансист д-р Юлиан Войнов.

По думите му инфлацията е възможно да ни изиграе лоша шега: "Инфлацията в България е малко по-голяма в сравнение с Еврозоната, тя беше значително по-голяма, почти двойно по-голяма. В момента се различава от порядъка на 2-процентни пункта, което не е чак толкова много. Освен това, трябва да се каже, че инфлацията в България спада от октомври месец непрекъснато всеки месец, докато страните с които България ще бъде евентуално сравнявана по отношение на критерия за инфлацията. Този критерий взима най-ниската инфлация в Еврозоната за трите държави с най-ниска инфлация плюс 1,5% процента отгоре.

В последния месец в Еврозоната, особено държавите с най-ниска инфлация, да кажем като Испания, имаше повишение на инфлация. Така че може да се каже, че специално страните, които са с най-ниска инфлация в Еврозоната леко повишават ценовото си ниво, докато ние продължаваме да спадаме. Не очаквам някакви сериозни изненади в тази посока до края на годината, според мен инфлацията в България, именно поради факта, че е по-висока и то със значително по-високо ниво спада. Така че има голяма вероятност разликата между критерия, който трябва да покрием между трите държави с най-ниска инфлация в Еврозоната и ние, да е много близък до това, което трябва да бъде изпълнено", коментира Войнов.

Той добави, че конвергентният доклад, който ще бъде подготвен, ще бъде с крайна дата, когато ще се вземе предвид нивото на инфлацията в България, съответно в Еврозоната: "Според мен това ще се случи март месец следващата година, така че имаме горе-долу половин година да работим и да се справим. Това разбира се, освен от външни фактори зависи и от политиката на правителството", уточни икономистът.

Виж коментарите (0)

Още по темата (459):
26.11.2024 Директор на банка обясни колко ще струва въвеждането на еврото у нас
24.11.2024 Дянков: Ако имаме работещи НС и кабинет през декември, най-рано през 2026 г. е възможно да влезем в еврозоната
22.11.2024 Има много пари в "Буркан банк", купуването на имоти с тях е един от малкото начини за изчистването им преди еврозоната
20.11.2024 Над 200 тира ще са нужни, за да придвижат нужните евробанкноти и монети след влизането ни в еврозоната
18.11.2024 Експерт каза как ще се отрази приемането на еврото за икономиката и
българите
06.11.2024 Възможно ли е България да приеме еврото от 1 юли 2025 година?
Още новини от Национални новини:
Майката на жестоко убитата Евгения: Това ще се случи само през тр...
Готови ли са зимните курорти за сезона?
Кои са проблемите, които могат да възникнат при наемането на възр...
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Бойко Борисов отказа да е премиер
Радостин Василев е огорчен от БСП: Защо не подкрепихте Силви Кири...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).