Няма съмнение, че учениците ще се върнат в класните стаи, но и няма съмнение, че ще продължи обучението в електронна среда. Всяка една грипна ваканция оттук нататък ще бъде работа в електронна среда. Това каза образователният министър
Красимир Вълчев.
Образователните системи през следващите години ще продължат това, което започна да се случва – да търсят ефективния микс между електронно и присъствено обучение. В момента голяма част от студентите и преди пандемията работиха с електронни платформи, коментира Вълчев.
Пандемичната ситуация продължава, трябва да спазваме мерките за дистанция, да бъдем максимално предпазливи, тъй като здравето е най-важно. Затова и в системата на училищното и висшето образование избрахме учениците и студентите да се върнат присъствено за най-важните и неотложните дейности, които не могат да се проведат пълноценно в електронна среда.
На въпрос дали покрай отварянето на моловете от понеделник съществува риск голям брой от учениците да се съберат на групи в тях, министър Вълчев заяви, че има известна тревога в тази посока.
,,За малолетните ученици отговорността се носи от родителите, но за по-големите ученици се надявам да имат тази зрялост и да не го правят. Ето защо когато отворят врати и училищата, преподавателите ще трябва да изнесат кратки беседи пред класа за ситуацията, в която се намираме, и какво е препоръчително и какво не е препоръчително да се прави'', коментира
Красимир Вълчев.
Училищата се почистват и са много по-безопасни, отколкото посещението на един магазин, така че не виждам опасност за провеждането на изпитите.
Учениците ще трябва да идват с маски, но на изпитите вероятно ще ги свалят, каза министърът.
Висшите училища взеха решение за повече специалности да приемат с оценките от държавните зрелостни изпити. Те са добра атестация, дават отклик между добрите, отличните и не толкова добрите ученици и могат да служат за оценка за прием, обясни Вълчев.