Над 50 000 деца учат допълнително за преодоляване на образователните трудности. Уроците се провеждат на двора, като най-често те са по български език и математика. Това заяви образователният министър
Красимир Вълчев пред bTV.
Той обясни, че в група са около 10 деца, а обучението е с продължителност от 80 до 120 часа. По думите му по време на дистанционното обучение само 1-2% от учениците не са работили изобщо.
По отношение на въвеждането на нови интегрирани тестове за учениците след 7-ми клас, Вълчев заяви, че днешните деца трябва да придобият микс от компетентности. Той поясни, че отново българският език и математиката ще бъдат основни при тези тестове, но било важно да има въпроси и от природните науки.
На въпрос дали децата ще трябва да ходят на допълнителни частни уроци и по другите предмети, включени в теста, образователният министър поясни, че това не е задължително.
Частните уроци са полезни, за да може детето да учи допълнително, отбеляза Вълчев. По думите му няма изпит, който да гарантира успешна писта в живота.
Няма нищо драматично, ако едно дете не отиде в набеденото за най-добро училище, подчерта образователният министър. Децата трябва да се научат да бъдат, а не да имат оценки, смята министър Вълчев.
Във връзка със започването на новата учебна година и как ще се случи това, Вълчев заяви, че се надява от 15 септември годината да започне присъствено. Той за пореден път подчерта, че присъственото обучение е най-доброто и то помага за социализация и интеграция.
Ще направим всичко възможно да се започне присъствено, като ще имаме готовност и за превключване към дистанционно, поясни още той.