Тази сутрин Боян прекрачи не прага на училището си, а този на просветното министерство. Така стана най-малкият ученик, срещнал се лично с министъра, предаде Нова ТВ.
"Ето го писмото - знаеш, че ще стоя и ще го пазя", каза образователният министър Меглена Кунева.
Един второкласник пита - министърът отговаря.
"Уважаема, г-жо министър. Защо в ученическия бележник няма графа за похвали? В него има място само за оценки, отсъствия и забележки", пита Боян.
Кунева се съгласи. Добрите прояви също трябва да присъстват черно на бяло. Нещо, което оказва се никой досега не е забелязал, че липсва.
"Боян промени съдържанието на този ученически документ. С една проста промяна в думата - няма да е забележка, а ще е бележка. Колкото повече добри думи получаваме и си ги пазим през целия живот, толкова повече ще дадем всичко, на което сме способни", обясни министърът на образованието Меглена Кунева.
Министърът обеща, че промяната ще стане факт още от следващата учебна година.
"Бях при министъра и й предложих да сменим бележниците с други и да има похвали вътре, а не само забележки", разказа Боян на съучениците си. А всички единодушно се съгласиха, че идеята на Боян ще направи от всички деца по-добри ученици.
Училищният психолог също е категоричен - думите "дай си бележника" вече няма да стресират толкова децата.
"Как няма да го мотивира човек, когато някъде нещо е написано хубаво за него. В образованието съм толкова години, а не ми е идвало наум за такава простичка колонка. А виждаме, че детският ум ражда прости и хубави неща", обясни училищният психолог Ани Костелиева.
Досега в училищните правилници забележката се приемаше само като вид наказание. Благодарение на един второкласник обаче това скоро ще се промени.