Около 48% от служителите, които напускат работа, го правят заради конфликти с шефа. Това съобщи Дафина Дамянова, експерт по човешки ресурси и мениджмънт консултиране, като се позова на данни от проучване за подбор на персонала.
Според Дамянова българинът много често не понасял стила на мениджмънт на прекия си ръководител и затова сменял работата. "Съвременният мениджър трябва да е добър комуникатор, да съумее да постави правилно задачата на своите служители, да им помага, консултира и контролира. Никой не иска да се научи на добра комуникация, а тя е много важна", обясни експертът по човешки ресурси. Тя поясни, че в повечето случаи мениджърите са добри специалисти в сферата, в която работят, но им липсвали управленски умения.
Друг проблем бил, че началниците са слабо мобилни и не искат работа извън столицата. "Много компании в Стара Загора, Пловдив и Варна имат недостиг на кадри в сферата на бизнес администрацията", каза Дафина Дамянова.
"Българските предприемачи и ръководители масово нямат образованието, което да отговаря на длъжността, която заемат", коментира Дираж Саха, шеф на консултантска фирма за образование по мениджмънт. Според проучване на компанията в страната ни има глад за професионални мениджъри. 80% от чуждите топфирми, които развивали бизнес у нас, нямали доверие на българските мениджъри и затова назначавали чужденци. Основна причина за това било слабото образование по мениджмънт, което включвало само знания "на теория".
75% от българите, които желаят да запишат елитна магистратура по бизнес администрация, са лица над 26 години и с натрупан между 3 и 10 години стаж, сочат данни от проучването.
Източник: в. "Монитор"