© Burgas24.bg | | Всеки трети интернет потребител у нас използва мрежата, за да си поставя диагнози и да се грижи за здравето си. Това показва мащабно проучване "Mediascope Европа" за 2012 г., което изследва медия потреблението, като за първи път в него е включена и България. От него става ясно, че 37% от нашенците споделят, че интернет им помага да "управляват здравето си". За сравнение този дял в Европа е значително по-нисък като едва 24 на сто разчитат на мненията във форумите и публикуваните в мрежата статии на експерти.Използването на съмнителни съвети и дори медикаменти през интернет обаче създава много рискове за потребителите.
В световната мрежа бъка от безскрупулни търговци, като има и такива, които продават ваксина за крави като лекарство срещу рак и СПИН. Цената на една такава опаковка се търгува от 210 до 300 евро. Във форумите пък е пълно със съвети от "препатили" пациенти, които на драго сърце дават препоръки на всеки, притеснен за собственото си здраве. Бърза проверка показва, че българите се обръщат за помощ в интернет и за най-дребни неща. Например един от потребителите е пуснал въпрос "От сутринта кихам и ми тече носът - какво да правя?". И следват десетки съвети за лекарства, които да си купи, точно по каква схема да ги пие, както и какви други традиционни рецепти с чайове да си приложи.
Въпреки предупрежденията на експертите към хората да не се доверяват на анонимни препоръки в нета обаче българите много по-често сърфират именно с цел да търсят информация за здравословното си състояние, отколкото за да се забавляват например. Според данните от изследването едва 24% от потребителите у нас сядат зад компютъра, за да се разтушат. Процентът по този показател в Европа е 28 на сто.
Изследването показва още, че за 72% от българите с интернет компютърът е основно средство, за да поддържат връзка с приятели и близки. Едва 27 на сто от нашенците пък управляват финансите си през виртуалното пространство, докато 44% от потребителите в Европа движат парите си през нета.
На дъното на класацията за причина да се използва интернет е да се помогне на някого в нужда. Според изследването у нас едва 4% влизат в мрежата, за да участват в благотворителност. Средният дял за Европа пък е 12%.
Българите обаче са по-пристрастени към интернет отколкото жителите на Западна Европа, показва още изследването. Така нашенецът прекарва средно по 16 часа седмично в мрежата, докато хората на запад - по 14. В същото време обаче ние харчим по-малко средства за покупки в интернет. През последните шест месеца на годината всеки от българските потребители е изразходвал средно по 117 евро за това, докато средната сума за Европа е 544 евро.
Източник: в. "Монитор" |