Всеки работещ внася месечно за здраве средно по 53 лв., докато за останалите, които са ангажимент на бюджета, постъпват само по 19 лв.
Държавата не е коректен осигурител, на практика тя точи здравната каса, понеже плаща малко и нередовно, коментира д-р Кокалов. Трансферите към НЗОК редовно закъсняват с 2-3 месеца. Дори в момента преводът от финансовото министерство се бави, приходите намаляват, а разходите на касата нарастват, твърди синдикалистът.
Според закона държавата плаща за пенсионерите, децата, държавните служители, полицаите, военните и т.н.
В страната има доста хора по села и градчета, които се изхранват от личното си стопанство, но без да продават на пазара. Заради това те нямат и доходи. Въпреки това обаче са длъжни да внасят по 83 лева като самоосигуряващи се. Да преосмислим най-после критериите за здравните осигуровки и отпускането на социалните помощи, настоя депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов, член на здравната и социалната парламентарна комисия. Той предлага да се възстанови старата практика работещ член на семейството да може да осигурява безработния.
При сегашната система двата милиона работещи българи на практика издържат цялата здравна система, пресмятат от КНСБ.
В момента 600 000 човека нямат лични лекари и разчитат единствено на спешната помощ. За 424 практики пък няма кандидати и те стоят незаети. Достъпът до медицинска помощ не е гарантиран за всички българи, предупреждава Иван Кокалов.
Сериозно са орязани и парите за профилактика. За превенция на незаразните болести тази година са заделени 640 000 лв. по-малко, а за заразните - 440 000 лв. Дори за борба с наркотиците намалението е с близо 75 000 лв., показват още сметките на синдикатите.
Те призоваха здравната реформа да се прави без експерименти, само след научни аргументи и успешни пилотни проекти.
Източник: в. "Монитор"