Внимание! Грипът е опасен

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
12:17 / 24.01.2024
1169
Грипът представлява силно заразно остро вирусно заболяване, което обичайно засяга горните дихателни пътища и протича с обща отпадналост, замайване, висока температура, миалгии, главоболие, в някои случаи и със стомашно-чревно засягане.

При повечето болни възстанояваването отнема около 1 - 2 седмици, след което всички симптоми отшумяват. В част от случаите се наблюдават различни усложнения, като често се засяга дихателна система, пише специализираният здравен сайт puls.bg. Децата, особено на възраст под 2 години, както и тези с придружаващи хронични заболявания (бронхиална астма, муковисцидоза и др.) или вродени сърдечни малформации, са с повишен риск от развитие на усложнения.

Вирусът може да засегне по-тежко редица органи и системи. От страна на дихателна система е възможно първично засягане на белите дорбове от инфекцията с развитие на бронхиолит, бронхит или първична вирусна пневмония. Активната вирусна инфекция, от друга страна, създава предпоставка за развитие и на бактериална инфекция, особено в случаите, когато детето е колонизирано с патогенни бактерии или е имало продължителен болничен престой. Вторичната пневмония е по-често срещана в сравнение с първичната.

Клинични прояви и изследвания

На фона на общите грипни прояви, симптомите отстрана на долните дихателни пътища се добавят най-често около 4-ти ден от началото на оплакванията. На фона на изразения фебрилно интоксикационен синдром се наблюдава промяна на кашлицата, като тя може да има различна характеристика, да стане по-честа, пристъпна, детето не може да спи, буди се често, възможно е да провокира повръщане. Може да се наблюдават признаци на дихателна недостатъчност с учетсено дишане, цианоза, тираж, хипоксия, ортопнея.

От лабораторните изследвания са установяват данни за повишена възпалителна активност, левкоцитоза, повишено CRP и понижен HGB. Рентгеновата находка може значително да варира от интерстициални промени до зони на консолидация и засенчвания тип "матово стъкло“.

Пневмококите са водещите бактериални причинители при настъпване на усложнения. В хода на грипна епидемия се отчита повишена честота на пневмонии, причинени и от Staphylococcus aureus. Емпиричната антибиотична терапия следва да покрива и двата причинителя.

Ранното стартиране на противовирусна терапия при установяване на вируса доказано скъсява периода на боледуване и вероятно понижава честотата на настъпващите усложнения. Най-съществен ефект по отношение ограничаване на рисковете е доказан за ежегодните ваксинации.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Национални новини:
Гуцанов: С избора на Силви Кирилов за председател на НС вървим къ...
Как да намалим разхода на гориво през зимата
Лена Бориславова: Не мисля, че възелът ще се развърже
Waze с нова функция
Кирил Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят техния кандидат за пред...
Времето тази сутрин: В Ахтопол бе 3 градуса, в Карнобат – минус 3...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).