Според тях най-честата фалшификация е с банкнотата от 20 лв. А едно от най-честите места, на които може да остане не забелязана е на обществените пазари.
Дори опитните продавачи не успяват да разпознаят фалшификата.
Стела и съпругът ѝ разпознават, че банкнотата не е истинска. Но преди време купувач им пробутва фалшива десетолевка без да се усетят.
"Дойде купи си нещо... Беше тъмно и аз ги мушнах в чантата", разказва Стела. По думите ѝ познала, че банкнотата не е истинска, защото била по-мека. "Като хартията на вестник, веднага се познава", допълва тя.
Наталия Стоилова, която е валутен касиер, разказва, че в чейндж бюрото преди празниците се натъкват по-често на фалшиви банкноти. Най- често фалшифицираната валута е евро.
"Винаги на всяка една банкнота - независимо дали е левова или еврова - гледаме срещу светлината. Трябва да има ясно изразен воден знак", разказва Стоилова.
По думите ѝ при фалшификатите водният знак не е добре изработен. "На дневна светлина погледнато, той почти липсва - много е блед", допълва Стоилова.
Особено внимателни, според валутните касиери, трябва да са хората, които нямат машина, но им се налага да преброят по-голяма сума.
"Случвало се е при нас в пачка от 50 лева да бъде поставена банкнота от 10 лв., която минава дори да не е фалшива", коментира Бояна Ваташка.
Според други важна е практиката.
Атанас Младенов казва, че когато често работиш с пари - както той във фирмата си, се научаваш с просто око да разпознаваш бързо фалшификатите и досега не е имал проблем.
"Веднага бих я познал - по хартията си личи. Има всичко, но хартията е гладка...", допълва Младенов.
Източник: bTV