Вижте новия график на ваканциите за учениците
По-малко от месец до първия учебен ден. От Министерство на образованието вече пуснаха графика на ваканциите през новата учебна година за обсъждане.
Ето какъв е той:
- Есенната ваканция да е от 1 до 3 ноември;
- Коледната ваканция да е малко по-дълга от обичайното - от 24 декември до 5 януари;
- Междусрочната ваканция да е един ден - на 4 февруари;
- Пролетната ваканция за 1. до 11. клас се предлага да бъде 10 дни – от 12 до 21 април;
- За дванайсетокласниците тя да е традиционно по-кратка - от 17 до 21 април;
- Синдикат "Образование" коментира, че от общо 27 дни - 16 са официални празници или почивни дни. Недоволство има и сред родителите.
Като всяко дете Даниел се радва на всяка една ваканция. Майка му смята, че трябва да има промени.
"Ваканциите трябва да бъдат малко по-дълги, но да бъдат разпределени равномерно. Това може да се случи единствено когато има по-кратка лятна ваканция“, на мнение е Валентина Стоева.
От синдиката обясняват, че при обявените ваканции трябва да се отделят ясно почивните и официалните дни.
"Да не визираме есенната ваканция с ден, който така или иначе е неучебен за образователните институции“, посочи д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование“.
"Предложението на директорите е следното - при есенната да се добави и понеделник – 4 ноември. 1, 2, 3 ноември са традиционно три почивни дни. Няма го един ден, който да не е традиционно почивен, да се зарадват учениците“, коментира Симеон Ангелов, зам.-директор на столичното 119. СУ, предава bTV.
Синдикатите предлагат и още една ваканция.
"Нека имаме една зимна ваканция някъде в края на януари, началото на февруари, когато обикновено се случва да има такава, но ние се страхуваме да я фиксираме“, каза Петров.
От МОН обясниха: "Общественото обсъждане за графика на учебното време и ваканциите продължава до 26 август и все още постъпват становища, които ще бъдат разгледани преди утвърждаването.“
Предстои да стане ясен и окончателният график с ваканциите.