Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Видеоигрите правeли децата по-умни
Автор: Екип Burgas24.bg 17:55 / 06.11.2022Коментари (0)588
©
Децата, които играят видео игри поне 21 часа седмично, се представят по-добре на когнитивните тестове, според ново проучване. Не всички игри обаче са еднакво полезни, предупреждават учените, пише Рос Померой в американското списание  Big Think.

Видеоигрите често са критикувани от родителите и медиите, но скорошно проучване на 2217  девет и десет годишни деца установи, че тези, които ги играят 21 часа седмично, се представят по-добре на когнитивните тестове за инхибиторен контрол и работна памет от тези, които не го правят.

Проучването, ръководено от учени от катедрата по психиатрия към университета във Върмонт, е публикувано в научното списание JAMA Network Open.

Видеоигрите са навсякъде

За 30 години видеоигрите се превърнаха от рядкост в повсеместно явление в съвременното общество. Те вече не се свързват със света на чудаците и три четвърти от децата на възраст между две и 17 години вече ги играят на компютри, конзоли или смартфони. Междувременно родителите се чудят: "Колко е правилното време?“.

Американската педиатрична асоциация препоръчва на децата над две години да играят не повече от час през делничните дни и не повече от два часа в неучебните дни.

В по-широк план учените са изследвали връзката между видеоигрите и промените в поведението и когнитивните способности на децата. Предишни изследвания показаха връзка между прекомерната игра и повишените нива на агресия, депресия и насилие, но в същото време хардкор геймърите са склонни да превъзхождат връстниците си по различни показатели на когнитивните способности. Поведението и когнитивните способности на играчите обаче досега са били изследвани твърде малко.

Но новото изследване не е такова. Хиляди деца в проучването на когнитивното развитие на юношите (ABCD) бяха разделени на две групи: тези, които играят видеоигри най-малко 21 часа седмично (много повече, отколкото препоръчва Американската асоциация на педиатрите) и тези, които не играят видеоигри. Участниците трябваше да изпълнят задача със стоп сигнал, чиято цел беше да се определи нивото на инхибиторен контрол. Децата трябваше да изпълнят проста и бърза задача на компютъра, преди да се появи стоп сигналът. Друга задача беше n-back, чиято цел е да се тества работната памет. Този тест се състоеше във факта, че доброволците бързо си спомниха изображенията, показани им по-рано. По време на тестовете участниците бяха в специална камерата.

Геймърите се представиха с 5-10% по-добре при изпълнение на задачи от не-геймърите. Нещо повече, те са имали по-висока мозъчна активност в областите, свързани с вниманието и паметта, както и във фронталния дял, който е отговорен за изпълнението на по-сложни когнитивни задачи.

Възрастта, индексът на телесна маса и нивото на IQ на участниците в проучването са приблизително еднакви, но сред феновете на игрите има непропорционално повече момчета, а родителите им имат по-нисък общ доход. Неравенството в семейните доходи само потвърждава констатациите. Често се приема, че децата от по-богатите семейства се представят по-добре във всичко - от здраве до поведение и интелигентност. Въпреки това, фактът, че геймърите от по-бедните семейства се представят по-добре на когнитивните тестове, отколкото не-геймърите от по-заможните семейства, със сигурност е интересен.

Учените предупреждават, че не всички видеоигри са еднакво възнаграждаващи: игрите от първо лице с насилие са ясно различни от образователните игри, стратегическите игри и пъзел игрите. Авторите на изследването не са установили кои игри предпочитат участниците. Нещо повече, те отбелязаха, че целта е да се получи обща представа, да се оцени връзката, а не причините.

Бъдещите резултати обаче, които ще бъдат получени с узряването на проучвателната група, ще позволят на учените да определят възможни промени в когнитивните способности. Могат ли геймърите да продължат да превъзхождат връстниците си, които не са геймъри, и може би дори да увеличат предимството си? Времето ще покаже.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Напрежение след смъртта на бебе, издъхнало в линейка на път за болницата в Петрич! Бащата с шокиращ разказ за случилото се
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: