Ветеринарните лекари са най-уязвимата група за Лаймска болест

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
16:04 / 17.09.2020
1383
На 12 септември 2020 г. в Парк хотел "Витоша" се проведе “II Ветеринарномедицински паразитологичен форум", който се организира от д-р Евгени Евтимов (Vet Star Clinic) и д-р Георги Маринов (клиника "Свети Георги"), заедно с редица фирми - производители, вносители и дистрибутори на ветеринарномедицински продукти. Участниците във форума бяха над 85 ветеринарни лекари и студенти, които спазваха всички мерки за безопасност във връзка с COVID-19. Специален гост-лектор беше полк. доц. д-р Георги Попов – началник на Катедра "Инфекциозни болести" и зам.-началник на ВМА.

Високопоставеният гост изнесе лекция на тема лаймска болест. Специални гости на събитието бяха още: проф. д-р Паскал Желязков – изпълнителен директор на БАБХ; доц. д-р Костадин Кънчев – преподавател в катедра “Инфекциозна патология, ХРКХЖП" към ЛТУ, София; доц. д-р Надя Златева – преподавател в катедра "Хирургия, рентгенология, акушерство и гинекология", ФВМ към ЛТУ, София и доц. д-р Веселин Киров – преподавател в катедра “Животновъдни науки", ФВМ към ЛТУ, София. Презентации по темата бяха представени от: д-р Евгени Евтимов и д-р Георги Маринов за новостите в противопаразитните продукти; полк. доц. д-р Георги Попов за диагностиката, терапията и превенцията на Лаймската болест в България; доц. д-р Костадин Кънчев за антихелминтната резистентност при кучето и котката; д-р Радослав Веселинов и д-р Радослав Рафаилов за диагностичните паразитологични тестове, които заедно с д-р Севен Мустафа и д-р Йоан Славчев представиха интересни случаи от практиката.

Темата за лекцията на полк. доц. д-р Попов е подбрана поради факта, че най-уязвимата група за Лаймска болест са ветеринарните лекари. Както знаем, няколко години поред има бум на кърлежи и клиниките са пълни с животни, които са обект на ухапване. Правилното изваждане на кърлежите, използването на предпазни средства, както и недокосване на кърлежа са в основата на опазване от заразяване.

След лекцията си, полк. доц. д-р Попов получи грамота за протегнатата ръка, чрез която се свърза хуманната и ветеринарната медицина по тази тема. Организаторите изказаха своята благодарност и възхищение от високопрофесионалния поглед, с който беше направен паралел на концепциите, разглеждани поотделно във всяка една от двете професии.

Те споделиха: "Едно, наистина значимо действие, което осмисля многобройни, бъдещи направления в полза на хората и животните. Стъпка, очертаваща концепцията за целокупност на здравеопазването и трасирането му, като следващо ниво на екзистенциалност."

Форумът завърши с томбола, награждаване на участниците и закриване с обещание за провеждане на III ветеринарномедицински паразитологичен форум през 2021 г.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...
Заради снега: Спряха движението на камиони през проходи и пътища ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).