"С помощта и на местната власт там трябва да започнем процедура - първо, изчистване на къщите, които са паднали и не могат да бъдат използвани, и, разбира се, да се започне проектна готовност за възстановяване и изграждане на къщите", казва вицепремиерът Цветан Цветанов пред министрите. Премиерът Бойко Борисов пък разпорежда на министър Лиляна Павлова по най-бързия начин да започнат да се изграждат пътищата в наводнените райони.
Шефът на финансовото ведомство Симеон Дянков е натоварен със задачата даренията да бъдат освободени от ДДС. Става въпрос специално за есемесите, с които се събират средства за Бисер. От стенограмата става ясно, че единият от начините за това е събраният от държавата данък да бъде дарен на БЧК. Предстои да се търси вариант за освобождаване от ДДС и на даренията на храна.
Вчера пък на среща с президента Росен Плевнелиев вицепремиерът Цветан Цветанов поясни, че освен фирми, които ще предоставят без пари цимент и тухли, отделни общини също могат да се включат. Например при желание биха могли да поемат финансово по една къща, която се нуждае от възстановяване, уточни Цветанов.
Той подчерта необходимостта от пълното изграждане на системата за ранно оповестяване. Хората в село Бисер са имали един час да се спасят. Толкова е било времето, за което приливната вълна е стигнала от язовир "Иваново" до къщите им. Ако имаше възможност за подаване на информация, можеше да избегнем жертвите, заяви вътрешният министър. Така дори ако е бил осигурен един денонощен пазач там, е можело хората да се спасят навреме.
Президентът Росен Плевнелиев заяви, че Министерството на околната среда и водите трябва да изготви типови договори за язовирите
в които да се посочат отговорностите", препоръча държавният глава. Те трябва да се подписват между собственика и оператора на водния басейн и между оператора и концесионера, ако има такъв. Според него би могло в договора да има и клауза за застраховка на язовира.
Източник: в. "Монитор"