Важни уточнения за старта на новата учебна година!
Решението новата учебна година да стартира в реална учебна среда е окончателно. Това заяви министърът на образованието пред Нова. "Още през юни имахме разговор с колегите от ЕС, че всички страни ще стартират присъствено. Следващата година ще бъде трудно за всички ни - родители, учители, деца, защото пандемичната обстановка ще се усложнява.
Две стратегии избират страните – смесено обучение, което е трудно, но ние се спряхме на втората стратегия – ако има болни деца или учители, веднага преминаваме в обучение в електронна среда", допълни министърът. Допълнение към тази стратегия е, че вътре в паралелките не може да има дистанция, но можем да приложим разделяне между класовете по примера на детските градини, които са отворени още от май", поясни той.
"С промени в Закона за училищното образование предлагаме обучението в електронна среда да бъде избираемо – това касае деца, които имат компрометирана имунна система – детето, ако е болно, си учи от вкъщи заедно с класа, като за това ще е нужна подкрепата на учителите. С промени в Закона тази форма ще стане много гъвкава и удобна за децата. Нека се прави разлика между дистанционно обучение и такова в електронна среда – в такава среда детето присъства в класната стая чрез електронно устройство. Само по медицински причини децата ще могат да бъдат извинявани от присъствено обучение", уточни министърът.
"По-големият проблем е с родители на ученици и възрастните им роднини, които имат заболявания, но няма как да бъдат разделени. В края на седмицата ще има работна среща по всички тези въпроси", допълни Вълчев.
"Следващите месеци ще бъдат трудни от здравна и социално-икономическа гледна точка, а най-големият проблем ще бъде да няма парламент, тъй като много от мерките, които държавата прави, се одобряват от парламента", коментира министърът по отношение на актуалната политическа обстановка.
"Мерките, които премиерът предложи, отговарят на исканията на протестиращите, но те минават през нова конституция – това е начинът да се реализират исканията на демонстрантите. Надявам се с тези предложения да се потуши гражданското недоволство, въпреки че те са първоначални. Те трябва да бъдат обсъдени.
"Великото народно събрание е единственият начин протестиращите да имат представителство във ВНС, премиерът вече доказа два пъти, че се вслушва в исканията на народа. От друга страна, пък голяма част от хората искат предвидимост в тези времена", допълни Вълчев.
"Като правителство не можем да се месим в законодателната власт. Факт е, че в тези протести се смесиха желанието на младите да живеят по-добре, но няма как да направим по-добро общество, ако се настройваме едни срещу други, размахваме юмруци и издигаме бесилки. Виждаме и надничащи политически интереси, както премиерът ги нарече – политически шмекери, зад които прозират интереси от Дубай и други", смята просветният министър.