Важни съвети как да се наспиваме в жегите
"Трудно се спи в толкова горещо време. Причината е, че терморегулацията на организма и на съня са тясно свързани. Има хипотези, че едни от основните механизми за заспиването и събуждането е свързан с тези промени в телесната температура“, каза д-р Петър Чипев, специалист по медицина на съня.
Той обясни, че вечерно време, когато си легнем да спим, тялото започва да се охлажда.
"Това е като една кола, която сме карали цял ден изведнъж спираме и двигателят започва да се охлажда постепенно. Температурата на кожата се загрява и така започваме да отдаваме топлина и така тялото се охлажда и заспиваме. Но когато навън е много горещо, както е напоследък, това отдаване е по-трудно и съответно по-трудно можем да заспиваме“, обясни д-р Чипев по bTV.
Той съветва температурата на стаята да бъде между 18 и 22 градуса, когато се приготвяме за сън, но предупреди, че твърде ниските градуси могат да доведат до настинка и лошо качество на съня.
"Климатиците помагат през деня, но е по-хубаво да разчитаме на естествена вентилация, за да се охлажда помещението и на начина по който се обличаме за сън. Големите вариации в температурата през деня (от много топло на много студено и обратно – бел.ред.) е доказано, че намаляват дълбокия сън, намаляват и REM съня и е нормално когато спим на такива температури, да се будим неотпочинали и с една мозъчна мъгла, която ни пречи да сме пълноценни през деня“, казва още д-р Чипев.
По думите му сънищата са основен показател за това дали сме спали добре, или не.
"Когато сънуваме, спим добре, защото това показва, че в сутрешните часове сме имали повече REM сън, тоест сравнително нормална структура на съня. Може да направи впечатление в тези температури, че не сънуваме много, защото е по-малко количеството на REM съня, по-малка е ефикасността на съня“, обясни още той.
REM сънят е един от четирите стадия, през които мозъкът преминава по време на цикъла на съня. Времето на един цикъл е около 90 минути след като човек заспи.
REM сънят се характеризира с настъпващите физиологични промени в тялото, които включват мускулна релаксация, движение на очите, по-бързо дишане и повишена мозъчна активност. Сънищата обикновено също се случват по време на REM съня.