"До края на януари ще се внесе бюджетът за 2022 г. Публичното обсъждане ще е в средата на януари", каза на брифинг финансовият министър
Асен Василев.
Той добави, че е реалистично през февруари да се гласува в парламента.
Увеличение на минималната работна заплата ще е чак през март. Планира се тя да стане 710 лева от сегашните 650 лв., въпреки че в споразумението беше записано 700 лв., уточни Василев.
"Бюджет ще бъде със сравнително малко заложени политики, понеже не са готови министрите спрямо коалиционното споразумение", обясни Василев.
Той коментира и актуализацията в средата на годината на новия бюджет.
"Няма как ново правителство да направи нова програма за две седмици. Затова се взе решение анализите и изготвянето на програмата да се направят в първото полугодие и после да има актуализация", поясни финансовият министър.
Василев заяви и че не се очаква вълна от фалити.
По думите му в момента правителството прави безпрецедентна програма за енергийно подпомагане за малкия и среден бизнес, общата стойност на която е над 1,5 млрд. лв.
Той обобщи, че 2021 г. завършваме с бюджетен дефицит от 3%, като има 7,9 милиарда по-високи приходи от приходите, реализирани през 2020 година.
"Работим усилено по бюджета, като той ще бъде внесен в края на януари. Имаме решение в средата на годината да се направи актуализация на този бюджет", каза още Василев.
Параметрите ще бъдат представени при представянето на бюджета, каза още той във връзка с размера на минималната работна заплата.
Финансовият министър обяви, че се предвижда инфраструктурна програма, която по предварителна оценка ще е 12 милиарда лева и ще се изпълни в следващите 4 години.
Тя ще включва 4-5 моста над Дунав, 3 тунела под Стара планина, завършване на АМ "Струма“, магистрала "Черно море“ и няколко пътни отсечки. Сега се прави анализ какви проекти има и какви няма и дали отговарят на пътната безопасност и има ли ОВОС“, допълни Василев.
Асен Василев заяви, че за Плана за възстановяване се водят разговори в ЕК:
Бяха уточнени позициите по глава "Енергетика", където има най-сериозна нужда от допълнителна работа. Очакваме в средата на януари да имаме версия, която работи и за Брюксел, и за българската енергетика", каза още той.