В Министерски съвет се проведе брифинг на е Оперативната координационна група, която отговаря за евакуирането и подслоняванто на гражданите, бягащи от войната в Украйна, предаде репортер на
Sofia24.bg. Полковник Валери Рачев, който е съветник към кабинета на премиера, бивш посланик в Ирак и експерт по сигурност заяви, че към този момент в България са настанени над 25 000 граждани, които бягат от войната в Украйна. Това са 85 240 нощувки, пресметна той, като добави, че това е всичко, което е направено централизирано.
"Първият критичен въпрос е регистрацията. Най-големите групи бежанци пристигат на "Централна гара" в София, както и във Варна и Русе, където има два центъра за бежанци. В момента се провежда обучение на полицейските структури как да работят със софтуера", каза Валери Рачев.
Валери Рачев говори и за разширяването на географията на настаняване.
"Във Варна пристигат автобуси с по 50 човека, но в София са 100 или 200 човека, които слизат от влаковете. Важни са кризисните щабове в областите, областните управители също се подготвят, защото в някои градове хората от Украйна пристигат внезапно. Работи се по разширяване на географията за настаняване. Важни са също така регистрацията, транспортирането на хората и работата", заяви той.
Един от ключовите моменти е преглеждането на условията за облекчена процедура за започване на работа. Няма как украинците да представят свидетелство за съдимост. Процесът за наемане на работа е много важен. Вторият критичен въпрос е кампанията за временна закрила при вече пристигналите от Украйна. Хората няма да изкарат 1 година в хотелите. 140-150 са получили до момента временна закрила. До дни това вече може да става втериториалните поделения на Държавната агенция за бежанци и във всички териториални структури на МВР.
Стоян Темелакиев споделя, че в тази ситуация ролята на МВР е съществена. Ето какво заяви той:
"Гледаме да облекчим и осигурим процеса. С наше съдействие беше направено възможо функционирането на пунктовете. Хората са настанени в големи хотели, най-вече по Черноморието. Там, където се съсредоточават повече украинци е засилено полицейското присъствие. Пожарна дирекция осигури транспортирането на хората. На граничните пунктове има транспорт за лицата, които няма къде да отидат. Тези лица биват транспортирани до място за настаняване.
Гранична полиция проверява стриктно бежанския поток, защото войната в Украйна може да се използва от хора с недобри намерения. Има изработен рисков профил и на граничния пункт се преценява дали дадено лице е заплаха за националната сигурност. Има и организация за максимално кратък срок да се извърши регистрацията на лицата и да те да имат временна закрила. Имаме стационарни пунктове, а сега се създават и мобилни екипи. Важно е още на границата да се извършва регистрация, за да не се разкарват хората".
На пресконференцията стана ясно, че в момента има подадени 700 молби за международна закрила. Има още толкова входирани молби.
На границата се осъществява и здравен контрол, като до момента има трима човек с коронавирус. Ако някой придружава дете и иска да се грижи за него, то трябва да попълни декларация още на границата. Шест бебета са се родили в България, след като майките им са избягали от войната.