Валентин Николов: Няма да бъде сложено гориво, което не е лицензирано в нито един блок на АЕЦ "Козлодуй"
Всяка криза създава възможности. България до сега не търсеше алтернативи поради факта, че Русия дали целенасочено или не създаваше най-ниските цени в Европа. Цяла Европа зависеше от руския газ. След изграждането на инфраструктурата, която позволява да се внася газ, в момента България е една от входните точки на Европа, а не само на Балканите. Това заяви в студиото на "Денят започва" бившият директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов.
"Интерконекторът с Гърция позволява до 5 млрд. куб. метра, а страната ни изразходва около 3 млрд. куб. метра газ годишно. България все повече става център на разпределение откъм южната част - Азербайджан, Турция и Каспийския регион до север и на запад от нас", обясни Николов.
По отношение на доставките на ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", Николов каза, че американската компания "Уестингхаус" до скоро беше единствената алтернатива, която можеше да доставя ядрено гориво, което е съвместимо с руското. И затова през 2019 г. беше подписано споразумение, дадено от АЕЦ "Козлодуй" за лицензиране на това гориво в нашия регулатор. Пътната карта казва, че следващата година през март трябва да приключи тази лицензия, отбеляза Валентин Николов.
"Ако не се поръча на "Уестингхаус" гориво за 5-ти блок на АЕЦ, ще бъде заредено от новото гориво, за което "Уестингхаус" няма да има лиценз. Тоест ние изтърваме тази диверсификация. Няма да бъде сложено гориво, което не е лицензирано в нито един блок на АЕЦ "Козлодуй" и сигурността е гарантирана", посочи експертът.
По думите му АЕЦ "Козлодуй" плаща и поръчва да се лицензира това гориво и единствената алтернатива е била "Уестингхаус". Ако се пусне търг сега френската компания "Франатом" ще спечели този търг поради факта, че "Уестингхаус" не могат да лицензират гориво, което да се достави на 6-ти блок. Затова ние трябва да имаме диверсификация - не може да доставяме само руска технология. Политическото решение е това - да се вземе от "Уестинг хаус" и от "Франатом", това са нашите партньори - Франция и САЩ, уточни Николов.