Ваксините срещу COVID-19 с уникален код от 1 април

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:14 / 09.02.2021
1049
От 1 април изискванията за сериализация и верификация ще обхванат и ваксините срещу COVID-19, съобщиха от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). За ваксините срещу коронавирусната инфекция беше даден първоначален гратисен период от Европейската комисия, за да се облекчи организацията по разпространението им. След тази дата и ваксините, както лекарствата по лекарско предписание, ще се произвеждат с уникален идентификационен код, който доказва произхода им.

Интерпол издаде предупреждение за повишен риск от предлагане на фалшиви лекарства, медицински изделия, ваксини и тестове за COVID-19 поради повишеното търсене в условията на глобална криза, посочиха от БОВЛ.

Чрез уникалния идентификационен код и прилагането на изискванията за верификация ваксините срещу COVID-19 ще могат да бъдат сканирани по цялата верига на доставка до прилагането им в пунктовете за имунизация, като по този начин ще бъдат защитени от опити за фалшификация.

Над 3100 аптеки, болнични аптеки и търговци на едро вече са включени в системата за верификация в България, която функционира от две години. Още около 630 аптеки предстои да започнат работа със системата.

Националните системи на държавите са свързани в Единна европейска система за верификация на лекарствата. Кодовете на произведените опаковки се регистрират от производителите в Европейския хъб и оттам се разпределят в националните системи.

През 2020 г. в България са били верифицирани около 70 млн. опаковки лекарства, което представлява 25 на сто от размера на българския пазар на лекарства по лекарско предписание.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14539):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия!
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия!
08.02.2025 Лекар каза кога идват усложненията от грипа и предупреди българите: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
06.02.2025 Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете 
05.02.2025 Въпреки грипа: Без национална ваканция, решението остава на местно ниво
Още новини от Национални новини:
Мъж намери муха в буркана с компот от Кауфланд
Meteo Bulgaria: Три дни нонстоп снеговалеж, ще натрупа 30 см
Какво ще бъде новото райониране на страната
Правото на пенсия не се погасява по давност
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов на балотаж в надпреварата за пр...
Гласуването за председател на БСП започна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).