В спа столицата на България хора лекуват сериозни заболявания

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:45 / 11.02.2024
1235
Сярната баня край Велинград е най-голямата баня в града. И със сигурност е и най-красивата. Името й идва от вида на водата.

Сярната баня се намира в квартал "Каменица" на ул. “Георги Кирков". Няма как да я подминете, или да не я забележите – сградата притежава изключителна архитектурна стойност.

Сярната баня край Велинград е построена по проект на италианския архитект Луиджи Пиетрис. По време на строежа населението на селото участва както с доброволен труд, така и с дребни дарения. Повод да започне строеж на баня е стар каптаж от времето на Римската империя. Около извора имало и римско строителство от тухли и останки от стени с характерни сводове. Проектът на банята е резултат от всичко хубаво и забележително, което имат баните в Карлови Вари. Цар Фердинанд приел присърце инициативата на местните хора и им съдействал по всякакъв начин. След започване на Балканската война не са правени задълбочени разкопки и каптирането на извора е зарито. Строежът е започнал през 1912 год. с решение на Общинския съвет на селото.

Интересна е историята на входната врата на банята

Ангел Пендаров, жител на село Каменица (сега квартал на Велинград) бил близък приятел с Александър Стамболийски. При една среща с него харесал вратите на Министерството на Земеделието и дълго водил преговори да му дадат една такава врата за Сярната баня. Закарал я с влака до Септември, след като я получил, а от там с файтон до село Каменица. За съжаление тази врата е била подменена по време на социализма.

Каква е водата в Сярната баня?

Името, разбира се, подсказва много за състава на водата, която е със сулфатно-натриево-хидрокарбонатно-силициево-флуорен състав със следи от калций, магнезий и желязо. Температурата на извора е 88°C, заради което банята е хипертермална. Това налага водата да се охлажда до 38-39°C. Общатата минерализация е около 570 мг/литър, а рН-то е около 8.4.

Какво лекува сярната вода?

Серните минерални води традиционно се използват в медицинската хидрология за лечение на кожни, дихателни и мускулно-скелетни заболявания. Въпреки това, водени от последните интензивни изследователски проучвания, локалните лечения, при които се използват води с високо съдържание на сяра, започват да показват ползи при белодробна хипертония, артериална хипертония, атеросклероза, исхемично-реперфузионно увреждане, сърдечна недостатъчност, пептична язва и остри и хронични възпалителни заболявания.

Във водата край Велинград има флуор – почти 9 мг на литър, което я прави подходяща за профилактика на кариес при децата и остеопороза при възрастни.

Баните със сярна вода се използват успешно за имуномедиирани състояния като контактен дерматит, псориазис и атопичен дерматит. Наскоро беше предположено, че активните принципи на минералните води със сяра могат да играят роля в имунната регулация на кожата.

Доказано е, че вдишването на серни минерални води подобрява здравословното състояние на пациенти с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

Балнеотерапията, базирана на сярна минерална вода, значително намалява спастичността и болката в крайниците и може да помогне при лечението на пациенти след инсулт.

Температурите на ваните в Сярната баня се нагласят по предписание на лекар

Водата се охлажда със специални съоръжения, което по никакъв начин не оказва влияние на лечебните ѝ свойства.

Има някои особености при използването на Сярната баня, с които всеки трябва да се съобрази.

Баните се правят два дни под ред и след това един ден се почива. За един лечебен курс са необходими 12-15 процедури. Потапянето в басейна трябва да става до кръста, а във ваните – до сърдечната област. В близост до банята има открити басейни с минерална вода от термалните извори в Каменица, информира lekuva. net.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Унищожават овцете, заразени с шарка, в сливенското село Жельо вой...
Костадин Костадинов: Имам чувството, че не се намираме в парламен...
Обсъждат се мерки срещу предоставяне на социални услуги без лице...
Парламентът остава блокиран: Депутатите не избраха председател и ...
Йотова: Консултации при президента без избран председател на НС з...
Депутатите излязоха в нова почивка: Обсъждат как да гласуват на б...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).