Потребители сигнализират за завишени количества Е-та в някои храни като салата "Снежанка" и руска салата. От платформата "Активни потребители" показват как Е-тата превръщат водата в храна.
Сергей Иванов повече от 10 години се занимава с качеството и сигурността на храните. Напоследък му прави впечатление, че в състава на някои млечни продукти все повече присъстват сгъстители или така наречените Е-та. Това го мотивира да направи експеримент, за да установи как действат изкуствените сгъстители.
"За целта съм приготвил един от най-широко използваните сгъстители или т.н. гуми, едно от най-известните гума гуар. Предназначението му е да сгъстява, да прави сосове, да прави гелове. В каквото го сложите, това ще сгъсти", обясни пред
Bulgaria On Air докторът по молекулярна биология.
Той поставя във вода малко количество от гума гуар. Само след 10 минути течността вече се е превърнала в кремообразна.
"Изключително широко разпространена е. Хората може би са я забелязали, най-вече в готови салати, типичен пример е салата "Снежанка". Там кисело мляко не може да намерите, но може да намерите гума гуар или гума ксантан, нишесте, палмово масло. Всичко друго, но не и мляко. Също така се среща в други млечни продукти, например сладоледите, във всички видове сосове, в някои лютеници и майонези", коментира Иванов.
Експерти обясняват, че се прилагат европейски регулации за хранителните добавки, които трябва да се спазват от производителите. И не е препоръчително да се прекалява с тях.
"Влагането на всички добавки, в случая за тази, както и за останалите, е те да бъдат вложени с определена технологична цел. И когато тази цел е изпълнена, и те са в максимално допустими количества, тогава те са достатъчно безвредни, така че да не предизвикат някакви вреди за човешкото здраве", посочи Светла Петрова, представител работна група по добавките в храните към ЕК.
До момента експертите са категорични - няма данни така наречените Е-та в храните да са навредили на човешкото здраве.