В ламинирания паркет има няколко слоя акрилатни лакове, които са изключително опасни

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
17:36 / 03.06.2024
1602
Строителната геобиология възприема нашия дом като един жив организъм, който може да диша и който излъчва определена енергия. Неживата и жива природа са съчетани в нашия дом и за да се чувстваме добре, трябва да знаем какво и как да приложим. Това каза Добромир Машев – геобиолог, председател на Института по екологично строителство, в предаването "Цветовете на България" на Радио "Фокус".

Строителството трябва да бъде възприемано в цялост. Важно е да знаем как се използват различните строителни материали и да ги използваме по правилния начин, подчерта той. "Когато правим къща, е добре вътрешната мазилка да бъде глинена, боята, която използваме, да бъде минерална, да има влагорегулация, за да няма мухъл. Всичко това са общи параметри, които задължително трябва да наблюдаваме в начина, по който строим, реставрираме и реновираме, за да се чувстваме добре в нашето жилище", поясни Машев.

Тенденцията в Западна Европа в момента е използването на естествени материали като лен, юта, коноп, глина, различни видове дървесина. "Препоръчвам да се използва естествено дърво. Не използвайте слепени дървесини. При ламинирания паркет имаме страшно много формалдехидни смоли, които слепват паркета, имаме няколко слоя акрилатни лакове, които са изключително опасни", предупреди той.

В дома трябва да се използват бои, които имат ниска емисионна стойност. "Това е много важно, защото боите съдържат летливи органични съединения, които са виновни за 80% от алергиите в нашата обкръжаваща среда. В момента съществува ново поколение бои на минерална основа – глинени, варови или хибридни, които не миришат на боя", обясни Машев.

През лятото е много важна слънцезащитата на домовете. "Много хора пренебрегват този фактор и когато се говори за изолация, всички мислят какво се случва, когато стане студено", отбеляза геобиологът.

Институтът по екологично строителство създава първия конвенционален сламен панел, който не съдържа никакви химични добавки. Той може да се използва за вътрешна и външна изолация. "Той е абсолютно екологичен и пази както от студеното, така и от топлото, което конвенционалните материали не могат да направят. На път сме да направим цената на готовия продукт да бъде много близка до тази на стиропора", обясни Добромир Машев.

Стиропорът е най-евтиният и най-употребяван материал за изолация в сградното строителство, но той не е устойчив, не е пожарозащитен и не способства за правилния микроклимат на помещенията в самата сграда, даде пример той.

В градовете има силно замърсяване с електросмог. "Няма как да избягаме на 100% от него, но чрез собствена антисмог култура можем да намалим натоварването върху нашето тяло. Всеки един от нас има по един интернет рутер, който по спецификации работи на 100%. Това се усеща изключително много. На рутера вкъщи съм сложил един датчик-часовник на контакта, в който е включен рутерът, и той се изключва например в 23:00. Т.е. мога да осигуря спокоен сън", поясни Машев.

"Глината е слоест силикатен минерал, който има способността да пречупва и абсорбира всякакви видове вълни. 2 сантиметра глина върху стените също е добро решение за намаляване на вредните лъчения", допълни той.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Какво не трябва да се прави на 29 ноември?
Ивайло Мирчев: Даниел Лорер и Явор Божанков остават в парламентар...
Проф. Рачев: Очаква ни динамично време
Практични съвети за шофирането в зимни условия
Важна статистика за пенсиите у нас
Първото заседание на 51-вия парламент за осми път


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).