В Бургас отдадоха почит към жертвите на комунизма
Венци, цветя и свещи обсипаха Паметника на жертвите на комунистическия режим в Бургас в знак на признателност и почит към тях. В градинката срещу Апелативния съд се събраха днес представители на демократичната общност в града, на обществени и партийни организации, които заедно отбелязаха датата 1 февруари с разкази за кървавите събития преди 80 години.
На тази дата през 1945 г. така нареченият "Народен съд“ избива тогавашния елит на нацията, като осъжда на смърт регенти, депутати, министри, генерали, висши военни и общественици. Присъдите са изпълнени същия ден.
Сред хората, събрали се днес да почетат датата в Бургас беше и зам. кметът по бюджет и финанси Станимир Апостолов, който е представител на ПП КОД, цитиран от Бургас инфо.
"Днес е ден за почит, който трябва да не бъде забравен. Ден за памет. Защото се се изпълнили смъртните присъди на строителите на съвременна България. България в края на 30-е и началото на 40-е години е най-силната икономика на Балканския полуостров. Личности, които са постигнали това развитие, са получили своите "благодарности“ от хора, изпълзели от махали от криминалните среди, подтиквани от комунистическата партия. На практика тези строители на съвременна България са били унищожени за 24 часа.“, каза Станимир Апостолов.
Цветя на паметника в Бургас положи и д-р Евелина Станишева – наследник на проф. Александър Станишев, един от водещите български хирурзи по онова време, министър на здравеопазването и на вътрешните работи, който също е бил екзекутиран.
"Вчера ми направи изключително силно впечатление един факт – отвори се вратата на една мизерна барачка, мисля, че в нея се помещаваше обущар. На вратата от вътрешната страна бяха залепени два портрета плътно един до друг - на Христо Ботев и на другаря Тодор Живков. Като видях това си помислих, че мозъците на много голяма част от нашия народ са тотално объркани. Незнаещи.
Проф. Александър Станишев за времето си е най-известният, най-добрият хирург. Той е един от онези около 100-ина души, заедно с принц Кирил, регентите, цялото последно правителство и други. Освобождават служебния лекар, който е трябвало да установи смъртта на всеки един от застреляните, и карат него да извърши тази работа. София тогава е една шепа град и елитът са били близки приятели, колеги, роднини. Той удостоверява смъртта на 99 души преди да разстрелят и самия него“, разказа д-р Станишева, която също е лекар и живее в Бургас, като всяка година е сред хората, изразяващи почит към загиналите.