© Burgas24.bg | | Жени над 25-годишна възраст с едно родено вече дете, здрави физически и психически, ще имат право да износват и раждат бебетата на семейства, в които съпругата не може да износи плода. Това предвижда законопроект за заместващите майки, както ще се наричат те занапред у нас. Проектът вече е обсъден от депутати и представители на неправителствените организации. Предвижда се горната граница на заместващите майки да бъде 43 години, като яйцеклетката и сперматозоидите ще са задължително на фактическите родители. Те обаче, трябва да имат сключен граждански брак.
Двойките, живеещи на семейни начала, но без подпис в гражданското, няма да могат да наемат жени за износване на децата им. От новата възможност за сдобиване с бебе ще могат да се възползват всички български граждани или поне единият от съпрузите да е български гражданин, и дори чужденците с постоянно местожителство в нашата страна. За услугата утроба под наем обаче ще могат да кандидатстват само жени, които по медицински показания не могат да износят дете. Право на сурогатна майка няма да имат тези, които искат друг да им роди детето, за да не си развалят фигурата. За да не се превърне сурогатното майчинство в професия и начин за печелене се обмисля вариант, според който една жена да не може да износва чуждо дете повече от два пъти.
Законопроектът за сурогатното майчинство ще допуска по изключение донорство за жени, претърпели онкологично заболяване, каза депутатката от "Атака" Калина Крумова. Тя обясни, че законопроектът се бави, защото в последния момент са се появили група жени, които са били оперирани от ракови заболявания.
Те успешно са се преборили с коварната болест, но при тях една евентуална бременност би могла отново да отключи това заболяване. За да могат и те да бъдат включени към законопроекта за заместващото майчинство, се оказа, че в момента абсолютно целият законопроект трябва да бъде пренаписан, обясни народната представителка.
По думите на Калина Крумова заместващото майчинство е нова стъпка в начина на мислене и в законодателната уредба в България. Бездетни български двойки са между 20 000 и 25 000 евро, което прави около 50 бона в лева, за да им износят чужди жени бебетата в чужбина, припомни председателката на фондация "Искам бебе" Радина Вълчева. Толкова струват утробите под наем в Украйна, където няколко клиники практикуват съвсем легално т.нар. сурогатно майчинство, съобщи председателката на фондация "Искам бебе" Радина Велчева. В тази сума влиза както самото имплантиране на оплодената яйцеклетка, така и ежемесечните акушеро-гинекологични прегледи на сурогатната майка, нейната издръжка и уреждането на документите на новороденото и неговите биологични родители. Най-често това става в Украйна, където утробите хотели за чужди бебета са напълно легализирани със закон. Преди наемането им, двете страни подписват специален договор в лицензирана клиника, заверен нотариално. Осемнадесет са към момента акушеро-гинекологичните заведения там, които предоставят такива услуги.
Източник: в. "Монитор" |