© Burgas24.bg | | Подробноустройствени планове ще бъдат разчертани за ромските махали в страната. Целта е гетата да се узаконят, за да може общините да кандидатстват за европари за модернизацията им. Около идеята се обединиха кметове, които участваха в Националната среща за ролята на местните власти в изпълнението на стратегията за интеграцията на ромите."Не може да се кандидатства за финансиране с незаконни квартали. Узаконяването ще доведе и до премахване на нерегламентираните сметища коментираха местните власти. Пръв идеята лансира кметът на Ямбол Георги Славов, където миналата есен бе разрушен незаконният ромски блок 20.
Първите общини, които ще строят жилища за малцинства и социално слаби с европари, са Бургас, Видин, Девня и Дупница. Те ще си разделят 16 млн. лв. за изграждане на блокове, които са по Оперативна програма "Регионално развитие". Очаква се в строежа да се включат хората, които ще бъдат настанени в тях.
Столичната община е една от първите, които направиха подробноустройствен план на квартал със смесено население. Чертежите за изграждане на миниромски квартал във "Филиповци" вече са одобрени.
По неофициални данни 130 000 роми живеят в столицата, пишат от асоциация "Интегро", която е направила изследване на проблемите на ромската интеграция сред представителите на местните власти. Част от тях обаче живеят в 15 гета. Според експерти на "Московска" 33 има 40 катуна, които се местят от терен на терен в столицата.
Една от целите на стратегията, която предстои да се гласува от Министерския съвет, е до 2020 г. 36% от ромите на възраст от 33-34 години да има висше образование. Друга - достигане на заетост на 76 на сто от малцинствата за същия период. По последни данни ромите у нас са около 300 000 души.
Държавата може да предоставя терени за строежа на нови къщи за ромите, обяви вицепремиерът Цветан Цветанов вчера. Той обеща правителството да работи с местните органи за интеграцията на малцинствата.
Не трябва ромите да бъдат представяни в негативен план, има много примери за образовани и успели роми, каза още Цветанов. По думите му са необходими реални политики за интеграцията на малцинствата, тъй като този проблем седи на дневен ред в целия ЕС. Важно е да се възползваме от европейските програми, каза Цветанов. Той добави, че министрите от кабинета са изразили готовност да помагат за подготовка и реализиране на европроекти.
Източник: в. "Монитор" |