Опасните незаконни депа трябваше да бъдат закрити още през 2009 г., а отпадъците да се извозват в регионални сметища, изградени по евростандарти. България обаче не е спазила ангажиментите си заради съдебни дела, обясняват от екоминистерството.
"Причината е, че един инвестиционен проект за изграждане на съоръжение, което отговаря на изискванията, е доста дълъг процес и минават 2-3 години от определяне на площадката до самото проектиране и изграждане", обясни Светлана Божкова, държавен експерт в МОСВ.
От ведомството твърдят, че до средата на 2015 г. ще закрият старите сметища и ще изградят нови. До момента най-проблемни са процедурите за нови регионални депа в районите на Кюстендил, Благоевград, Провадия и Пазарджик. Тъй като новите площадки не са готови, общините изхвърлят боклука си в старите сметища, които са опасни за живота и здравето на хората.
Близо до Ихтиман се намира едно от 113-те незаконни сметища, които държавата трябва да закрие. Когато държавата го закрие, боклукът ще трябва да бъде извозван в новото депо в Самоков. От общините се притесняват, че тогава транспортните разходи ще скочат и в някои райони може да се наложи да се променят и таксите за смет.
Източник: btv