© Bulfoto | | Унгарци, чехи и поляци може да заместят по морето украинските туристи. "В момента има сериозни запитвания от страна на туроператори за допълнително настаняване в базите в Слънчев бряг на туристи от Унгария, Полша, Чехия.
Интересът за допълнителни контингенти е буквално от няколко дни и се надяваме това да компенсира ситуацията с украинците, които имат затруднения с пътуването си до България." Това съобщи Елена Иванова, председател на управителния съвет на Съюза на собствениците в Слънчев бряг.
Най-голям проблем за пристигането си у нас имат гостите от Украйна, които идват с автобуси. Част от украинските участници в международния фестивал, който се провежда в Несебър, не са могли да се включат в проявата именно заради проблеми с тръгването от тяхната страна. При по-ранните записвания няма анулации на резервации нито от Русия, нито от Украйна, уточни Иванова.Туроператорите обаче вече отчитат спад на туристи от Англия, Германия и скандинавски страни, защото тази година са се пренасочили към Гърция.
Регламентиране на статута на националните курорти и решаването на други неотложни проблеми в българския туризъм обсъдиха на работна среща в курорта Елените представители на туристическия бранш от цялата страна, ръководители на други курорти в страната, членовете на Съюза на собствениците в най-големия черноморски курорт Слънчев бряг със зам.-министъра на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев и председателя на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Благой Рагин.
Неотложно да се уреди финансирането на тези курорти, които са със статут на национални, да се ускори работата по изграждане на инфраструктурата там и регламентирането на собствеността й, както и цялостното им управление, поискаха от Съюза на собствениците.
"По същия начин, по който местните власти управляват една община, по същия начин би трябвало да има колективен орган, който да управлява тези ареали. Не е нормално Слънчев бряг да вкарва в хазната милиони и в същото време да моли общината да прибере боклука от алеите, да асфалтира улиците и да оправи тротоарите", коментира заместник-министърът на икономиката.
По думите му всеки седми лев в България се генерира от туризма.
Отрасълът генерира 13,6 на сто от брутния вътрешен продукт на страната, а получава едва 10 милиона за реклама. Според заместник-министъра органите от различни министерства и агенции, които осъществяват контрол над туризма, са общо 15, а най-големият генератор на приходи не получава адекватна част от бюджета и няма своя партньор, чрез който да решава проблемите си.
Според представителите на бранша обаче това трудно ще може да се регламентира предвид различната собственост на курортите - едно е положението в Албена, където собствеността е една, и в Слънчев бряг, където е смесена.
Затова вторият неотложен проблем, който трябва да бъде решен според бранша, е създаването на ресорно министерство, което да се грижи приоритетно за решаване на проблемите в туризма. Хотелиери и туроператори ще настояват пред управляващите от всяко правителство за това, като за целта взеха решение да бъде изготвена специална харта. "С тази харта ще настояваме пред всяко следващо управление исканията ни да бъдат изпълнени и да получим собствено министерство", обясни идеята Елена Иванова, председател на Управителния съвет на Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Ол инклузив обслужването остава и тази година водещо поради големия интерес на туристи към него, каза Елена Иванова.
Източник: в. "Монитор" |