По последни данни са подадени заявления за 529 украински деца, които искат да влязат в българската образователна система. Най-много са кандидатите в Бургас - 197.
"За най-малките - в детските градини, се предвиждат 60 занимания. 90 учебни часа по български език ще има за децата в началните класове, до 120 учебни часа - за учениците в прогимназиалния етап и до 180 учебни часа за тези в първия гимназиален етап", коментират от МОН.
Страната ни има опит от предишната емигрантска криза със сирийските бежанци. Според наблюденията на експерти от тогава децата овладяват сравнително бързо езика ни. Допълнителните уроци ще се провеждат на място в учебните заведения. Родителите трябва да подадат заявление, че желаят наследникът им да посещава българско училище или детска градина, в Регионалното управление на образованието. Насочването към конкретно заведение се осъществява след представяне на регистрационна карта за международна или за временна закрила с личен номер на чужденеца.
"Украинските деца се записват в нормални паралелки заедно с български деца. Независимо по какъв план са обучавани в техните държави, тук ще следват българския такъв", допълват от министерството.
Най-голямото препятствие пред тях е неизясненият здравен статус. На децата и учениците от Украйна, за които няма документи за поставени ваксини, ще се поставят инжекциите по българския имунизационен календар.