© Burgas24.bg | | Лекарствата ще се продават на едни и същи цени в аптеките из цялата страна, независимо дали те са в малките градчета или на село, или пък са част от голяма верига. Промяната ще важи само за тези, които се дават срещу рецепта от лекаря. Тя е залегнала в предложение за изменение на Закона за лекарствата в хуманната медицина, направено от Българския фармацевтичен съюз и внесено в парламента от експертна група на Министерството на здравеопазването, съобщи председателят на съсловната организация магистър-фармацевт Мирослав Ненчев и уточни, че проектът предстои да бъде разгледан на второ четене до дни в здравната комисия на Народното събрание.Мотивите на Българския фармацевтичен съюз са: Ограничаване на дъмпингови цени и предотвратяване на нелоялната конкуренция. Във всички страни със стари демокрации в Европейския съюз цените на лекарствата по лекарско предписание са фиксирани, а освен медикамента там пациентите получават и компетентен фармацевтичен съвет, каза Мирослав Ненчев и подчерта, че в по-бедните държави болните получават само лекарства и рядко професионален съвет при покупката им, като невинаги е гарантирано качеството на продукта.
По думите му въвеждането на едни и същи цени ще изчисти пазара от медикаменти ментета, които сега се продават на значително по-ниски от реалните цени.
Лекарствата, отпускани по рецепта, ще поскъпнат с 10-15 процента, ако цените им се изравнят навсякъде, предупреди магистър-фармацевт Николай Костов - председател на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Фиксираните цени предвиждат дадено лекарство да се продава навсякъде примерно по 3 лева. Нито повече, нито по-малко, което ликвидира конкуренцията. За база собствениците на аптеки ще сложат най-високата допустима цена като същевременно ще закръглят стойността на кръгла сума без стотинки, обясниха от аптечния бранш.
Например даден препарат занапред ще се продава навсякъде за 3 лева, а не както е сега, в едни аптеки за 2,20, а в друга за 2,80 лева, разясни Николай Костов. Уеднаквяването на цените ще се отрази негативно на пазара, ще доведе до премахване на ценовата конкуренция, което ще лиши клиентите от правото им на избор, която е двигател на пазара, заяви той. В потвърждение на тезата си той посочи Гърция и Германия, които от фиксирани цени вече подготвяли промяна за освобождаването им.
Поскъпване на лекарствата няма да има, ако се въведат еднакви цени навсякъде, контрира председателят на БФС Мирослав Ненчев. Според него медикаментите в България ще останат най-евтини в целия Европейски съюз, тъй като цените на медикаментите от референтния списък на страните, според чиито цени определяме тези у нас, е на държавите с най-евтини лекарствени продукти в целия ЕС. |