Ученик установи наличие на кадмий в река Дунав

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:55 / 07.01.2023
493
Дванадесетокласник от Силистра установил наличие на елемента кадмий, докато проучвал водите на река Дунав в състезание по природни науки и екология. След откритието става ясно, че завишената концентрация на кадмий не е опасна за околната среда, съобщиха от БНТ.

Мурад Халвани е родом от Ливан, но избира да живее и учи в България. Той е запален еколог, като решава да прави изследвания на качеството на водата и седимента на река Дунав. За взимането на пробите и техния анализ му помагат експерти от института към БАН и екоинспекцията в Русе. Откриват се завишения на всякакви метали:

"Получих разрешение от РИОСВ-Русе да участвам в едно от техните пробонабирания. С катер на гранична полиция влязохме в река Дунав и взехме водни проби за анализ от три пункта от силистренския район. Резултатите показаха завишение по отношение на всички метали. Най-вече има завишена концентрация на кадмий", обясни Мурад Халвани.

Според Йорданка Маринова, учител по химия и екология, в района на Силистра няма източник на замърсяване с кадмий, като според нея най-вероятен вариант за замърсяването са торовете, които се използват в ЕС.

Мурад от своя страна смята, че е необходим по-строг и редовен контрол от страна на екоинспекторите.

"Те извършват ежемесечен мониторинг на водите на река Дунав и бих препоръчал да се извършва такъв мониторинг и на седимента, тъй като той също ще представи една адекватна оценка на замърсяването на реката и ще могат да се вземат по-бързи и адекватни мерки", каза Мурад Халвани.

Кадмият се използва в някои батерии за зареждане. Затова специалистите напомнят те да не се изхвърлят безразборно, а да се рециклират. Медици смятат, че завишеното количество кадмий е опасно не само за природата, но и за здравето на човек.

"Той може да засегне много органи в човешкия организъм като започнем с отделителна система, костно мускулна система, храносмилателна система, черен дроб, нервна система. Навсякъде прави големи поражения, естествено със съответната симптоматика. В световен мащаб за година се разпилява кадмий като фира, загуба от производството или отпадъци, съдържащи кадмий между 4000 и 13 000 тона. Предвид че го използваме повече от 120 години може би е уместно да се направи задълбочен анализ за околната среда и най-вече за почвите", коментира д-р Камен Кожухаров, управител на КОЦ-Русе.

С проучването си Мурад печели златен медал на Националното еко състезание. Мечтата му е стане хирург в България.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Днес е една от най-мрачните дати в българската история
Мъж се нуждае от средства, за да пребори тежка диагноза
Радостин Василев: Най-добре е да се ходи на избори
Лена Бориславова: ОТ ПП-ДБ ще предложим изход от политическата кр...
Идват 2 дни с много силни магнитни бури
Кирил Петков: Ще гласуваме отново за Силви Кирилов


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).