Българските ученици са първи по употреба на амфетамин в Европа. Според експерти разпространението вече е достигнало размерите на епидемия. Близо 85% от всички вземащи наркотици са на възраст между 15 и 34 години. Най-масовият наркотик у нас се оказва марихуаната, следвана от синтетични стимуланти като амфетамини и екстази, показва международно проучване.
Класификацията на наркотиците в България е неадекватна спрямо реалните рискове от веществата. Това съобщи Рада Наследникова-Райчева, директор на програма за рехабилитация на зависими, вчера в Световния ден за борба с наркотиците. В България не е създадена система за лечение и рехабилитация в общността, добави тя.
Легализиране на малките дози наркотици за лична употреба поискаха от няколко неправителствени организации. Те вече са внесли предложението си в парламента.
Това е наложително, необходимо е затворническият режим за хора, заловени с малки количества, да бъде заменен с програми за лечение и рехабилитация, заяви Юлия Георгиева от фондация "Инициатива за здраве".
В момента в затворите има около 2000 души, употребяващи наркотици. Това не са големи наркодилъри, голяма част от тези хора са вкарани в затвора за две цигари, обясни Юлия Георгиева. Тяхната месечна издръжка е около 500 лв., а лечението на наркозависимите възлиза на около 200 лв. за същия период, изчисли тя.
Същевременно 79,4% от хората смятат, че наркозависимите се нуждаят от терапия. Само 2,3% от запитаните смятат, че те са престъпници, показват резултатите от проучване. 82,7 на сто пък смятат, че наркозависимите, извършили леки престъпления, трябва да получат лечение.
Източник: в. "Монитор"