Учени: Чакат ни още по-страшни пандемии, ако не защитаваме природата
Пандемии ще се появяват все по-често, ще се разпространяват по-бързо и ще убиват повече хора в сравнение с Ковид-19, ако човечеството не предприеме по-дръзки действия за прекратяване на унищожаването на природата, предупреждават учени, цитирани от Ройтерс и БТА.
Резултатите от проучването на 22-ма международни експерти бяха публикувани днес http://www.ipbes.net/pandemics. Според тях защитата на тропическите гори и други богати екосистеми ще помогне за забавяне на климатичните промени, ще спаси животински, птичи и растителни видове и ще предотврати разпространението на пандемии.
"Оказва се, че като предприемаме действия срещу пандемиите, допринасяме и за климатичните промени и биоразнообразието и това е нещо добро", казва зоологът Петер Дасцак, председател на панела от научни експерти. Изследването е по поръчка на Междуправителствената платформа за научна политика за биоразнообразие и услуги за екосистемите, в която участват над 130 страни.
Изследователите са установили, че близо половината от около един милион и седемстотин хиляди неоткрити вируси в природата може да са способни да заразят и човека. Дейности като търговия с диви животни, бракониерство, изсичане на гори, за да се разчистят терени за отглеждане на соя или маслена палма създава опасна близост между хората и патогените. Учените отбелязват, че Ковид-19 вероятно произхожда от прилепи и е започнал разпространението си сред хората на пазар в Китай.
Превенцията може да бъде сто пъти по-евтина от цената за овладяване на пандемия, но правителствата все още разчитат предимно на реактивни мерки като ваксини, пише в доклада на специалистите. Те призовават за задълбочаване на международното сътрудничество за ограничаване на рисковете.
Глобалните разходи вследствие на Ковид-19 се оценяват на 8-16 трилиона долара към юли тази година. Стойността само в САЩ може да достигне 16 трилиона долара към края на следващата година, се посочва в доклада на учените.