"Говоренето, че Турция е враг и се намесва във вътрешните работи на България, както и че е заплаха за националната й сигурност трябва да спре. Това не е конструктивно, не е градивно, положително и полезно. Не улеснява двустранните ни отношения. Имаме история от стотици години, имаме и бъдеще заедно", каза още той.
Гьокчe не пожела да коментира изказването на президента Румен Радев, че Турция не е демократична държава с думите, че не е работа на един посланик да прави политически изказвания.
"Най-големият брой на гласове от българските граждани в чужбина наистина идва от Турция. Бройката на секциите обаче се ограничава съзнателно, за да накарат на сила тези хора да отидат да гласуват в друга държава. Смятате ли, че това е модерен начин да се решат тези въпроси", попита Гьокчe.
Той бе помолен да коментира и провелия се в Турция референдум цялата власт да отиде в ръцете на президента Реджеп Ердоган.
"Мисля, че той беше успешен и не съм съгласен с критиките, че не беше проведен честно. В Турция имаше повече от 175 000 секционни комисии. Имаше над милион представители и наблюдатели, които бяха посочени от всички политически партии. Около ¾ от тях бяха от опозиционните партии, което е огромен брой", коментира посланикът.
"Аз лично не виждам никакъв проблем. Посетих една такава секционна комисия и видях около 15 души от всички политически партии и независими наблюдатели, които носят основната отговорност да контролират и наблюдават всичко", допълни Гьокчe.
На въпрос дали ще бъде върнато смъртното наказание в Турция, той заяви, че има политически аспекти, които не иска да коментира. Гьокчe зададе въпроса защо това интересува България.
"Би било жалко, ако Европа избута Турция настрани, благодарение на грешна политика и арогантност. Да наречеш един демократично избран лидер диктатор и арогантен е абсолютна глупост", заяви Сюлейман Гьокчe.
На въпрос дали думата султанат по отношение на Турция е коректна, посланикът заяви, че не се дразни на това определение.