© | Резервациите за почивка по Черноморието през май и началото на юни бележат спад с около 20-30% на дневна база спрямо м.г. Това сочат данните на туроператорските компании за т.нар. "ласт минит" записвания (в последната минута) за последните дни."Това означава само едно - че прогнозите на Министерството на туризма за очакван "рекорден" ръст от 10 - 11% на туристите през предстоящия летен сезон са силно завишени", каза Венцислав Танчев, управител и собственик на дружеството "Сън турс". То представлява у нас германския туроператор "Алтурс" и полския "Рейнбоу".
В началото на април министърът на туризма Николина Ангелкова оповести данни, според които ведомството й очаква над 10% ръст на туристите през летния сезон.
Прогнозите бяха основани на резултатите от ранните записвания на големите европейски пазари.
Преди Ангелкова, в средата на февруари служебният министър Стела Балтова също съобщи данни от ранните записвания при големите германски туроператори, които сочеха ръст между 22 и 45%. Според разпространената тогава информация планираните полети на двете морски летища в Бургас и Варна също бяха повече от миналата година. Посоченото увеличение от Германия беше 6%, от Швеция - 15%, от Чехия - 31%, от Словакия - 21%, а от Полша и Финландия - 9%.
Така според Министерството на туризма бяха на лице всички предпоставки за "много успешен летен сезон".
Според Танчев обаче няма основание за подобен оптимизъм, след като през последната година в България не са пуснати в експлоатация нови, големи и привлекателни туристически бази, а записванията за крилата на сезона бележат отрицателна тенденция спрямо миналата година.
Другият факт, посочен от Танчев, е, че по време на големите туристически борси в Западна Европа ръстът на записвания за семейни почивки действително е бил около 30-40%. Той обаче постепенно се е стопил с изчерпването на местата в добрите хотелски бази по Черноморието.
"Всички данни за май и началото на юни показват, че тазгодишните записвания очертават най-слабия предсезон от 2004 г. насам, казва той. И това е логично, като се има предвид, че краткото лято е след най-сериозните проблеми на българския туризъм. В същото време през пролетта в Турция бяха открити няколко нови петзвездни хотела в най-луксозния сегмент, които нямаше как да останат незабелязани".
В началото на тази година се появи информация, че големите западноевропейски туроператори насърчават турски хотелиери да купуват бази в България, за да поемат туристите, които биха предпочели да избегнат южната ни съседка заради нестабилната ситуация там.
"Звучи като добра новина за повишаване на качеството на туризма в България, каза Танчев, но за съжаление в това няма нищо вярно. Кризата в Турция се отрази благоприятно преди всичко на Испания, Португалия и Гърция и едва на четвърто място на България. Да не забравяме, че от този сезон на пазара се завръщат и дестинации като Тунис и Египет".
По данни на български компании, работещи с големите туроператори в Европа, туристите им, които през миналата година са предпочели България пред съседните дестинации заради усложнената ситуация в Турция, са по-скоро разочаровани от качеството на услугите, които са получили. Оценката им се основава на сравнението с турските курорти "Анталия" и "Кемер".
На фона на тази информация туроператорите у нас са по-скоро скептични за близкото бъдеще. Според тях Испания ще продължи да привлича туристи заради политическата си и икономическа стабилност, но и заради дългия сезон, който предлага. В същото време отношенията между Турция и Русия продължават да се сближават, което неминуемо ще се отрази положително и на потока от туристи към курортите по брега на Егейско море.
Източник: в. "Дневник" |