Тъпчем се повече с лекарства
Българинът е купувал с 12 на сто повече лекарства през първото шестмесечие на годината в сравнение със същия период на 2009, отчитат представители на фармацевтичния бранш. Те обясняват, че причината е в неадекватното лечение, ниската удовлетвореност на българина от здравеопазването и намалените финансови ресурси за сектора.
За първото полугодие фармацевтичният пазар у нас бележи ръст от десет на сто и доближава близо един милиард лева. Най-голямо увеличение има при продажбата на лекарства с рецепта.
Най-потърпевш от икономическата криза е пазарът на хранителни добавки, които се разглеждат като част от начина на живот. Именно тяхната продажба ще е сигурен индикатор за края на кризата, смятат представителите на фармацевтичния бизнес.
При лекарствата, употребявани в болничния сектор, няма увеличение. Ръстът на фармацевтичния пазар, обаче, е повлиял на оборота на аптеките, който достига средно 400 хиляди лева годишно и прогнозата е за растеж. Фармацевтичните производители смятат и че парите за лекарства, заплащани от Здравната каса, до края на годината няма да достигнат с около пет милиона лева.
България е единствената държава в Европейския съюз, в която пациентите плащат повече от половината от стойността на лекарствата. Средно за Европа разходите за медикаменти за домашно лечение на човек са 200 евро на година. А у нас едва 19 евро. Данните бяха оповестени от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.
В Европа средно 80 на сто от лекарствата за домашно лечение се поемат от обществените здравни фондове. Румънецът приема лекарства за 27 евро на година, италианецът за 194, австриецът за 237, а испанецът за 241 евро. У нас, на българина се полагат около 42 лева за медикаменти, с които да се лекува в къщи.
Цените на лекарствата в България са едни от най-ниските в Европа. Медикаментите, обаче, се оскъпяват от това, че у нас ДДС върху лекарствата е 20 процента, докато в Испания, например, е едва четири на сто, съобщава БНР.
Според представителите на фармацевтичния бизнес, лекарственото лечение на българина не е с високо качество. Фармацевтичният пазар е с по-малко нови, оригинални лекарства, отколкото в Западна Европа. Друга тенденция е, че българинът е склонен да плаща два пъти повече за алкохол и цигари, отколкото за лекарства.
Източник: АСН