Трябва ли държавата да се намеси в ценообразуването на хранителните стоки?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:04
183
Трябва ли държавата да се намеси в ценообразуването на хранителните стоки? Надуват ли се в момента цените спекулативно и от кого? Какво е решението? И доведе ли до нещо бойкотът на магазините в някои стари от Западните Балкани? Тези теми коментираха Симеон Караколев, председател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, Ивайло Гълъбов, председател на Съюза на птицевъдите в България, и Иглика Касабова, българка, живееща в Хърватия.

От евентуален таван на цените най-много биха пострадали производителите, смятат Караколев и Гълъбов. Караколев даде пример с млякото, чиято цена, по думите му, от производителя до потребителя скача значително. "Държавата трябва да се фокусира върху механизмите, които сближават производителя и потребителя. Ако например се наложи таван на цената на сиренето от 20 лева, този, който продава, залага своята печалба от 10 лева. Оттам нататък кой ще поеме разликата? Това ще рефлектира по цялата верига на доставка и всичко ще обере производителят. Тогава ще оцелее онзи от Европа, където има регулация и той продава по-евтино", заяви Караколев пред NOVA.

"Вместо да има таван на цените, спекулираме с таван на надценките. Това са регулации в свободен пазар. Ако искаме да има по-ниски цени, трябва да увеличим конкуренцията – и при производителите, и при ритейлърите. За да се справим с това, трябва да предлагаме по-добри възможности за инвестиции на нови играчи на пазара. Така всички ще станат по-атрактивни и ще се търси най-добрата цена", коментира Гълъбов. Той подчерта, че в Европа има диференцирана ставка на ДДС.

Караколев подчерта, че там има и кооперативи, но и регулации за нелоялни търговски практики. "Ако такива липсват, ще пострадат производителите", подчерта председателят на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

А до какво доведе бойкотът на магазините в Хърватия? Темата коментира Иглика Касабова, която живее в Загреб.

"Правителството разшири списъка със 70 продукта, в които са въведени ценови ограничения. Всеки от магазините вече е задължен да предложи поне една марка с ограничена цена. Но реално нямаш избор, защото стоката изчезва или пък ниската цена е на не толкова качествен продукт", обясни Касабова.

Спад с 50% е отчетен в цената на яйцата в Хърватия, но за кратко.

Виж коментарите (0)

Още по темата (444):
12.02.2025 Надценката при крайните продажни цени на млечни продукти достига и над 100%
12.02.2025 КЗК се активизира за растящите цени на храните
12.02.2025 Кирил Петков: Картели и монополи изкривяват пазара, поддържат изкуствено високи цени
12.02.2025 Собственичка на магазин: Горките песнионери не могат да си позволят да купуват колбаси и кашкавал
11.02.2025 Икономист за бойкота на супермаркетите: Ефект вече има, увеличиха
промоциите
11.02.2025 Ивайло Гълъбов: Бойкотът е радикална инициатива, която няма да доведе до нищо добро
Още новини от Национални новини:
Жечо Станков обяви ключови проекти, по които България работи. Ще ...
Трябва ли децата да изучават религия в училище?
Две земетресения у нас
Вносен мед залива българския пазар
КЗК се активизира за растящите цени на храните
Кирил Петков: Картели и монополи изкривяват пазара, поддържат изк...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).