Обсъжда се въвеждане на задължителен час по добродетели и религии. Родители обаче се възпротивиха на задължителния му характер.
"Вече са над 600 хората, които са подкрепили отвореното ни писмо. То не е инициирано от родители. То се подкрепя от граждани, които разбират фундаменталната роля на образованието и смятат, че задължителното изучаване на религията не бива да бъде част от учебната програма. Писмото се подкрепя и от много вярващи религиозни хора.
Ние в никакъв случай не възразяваме срещу религиите в техния исторически философски културен контекст", каза застъпникът на реформи в образованието Ирина Манушева.
Тя уточни, че не се възразява и срещу избираемия предмет "Религия", който съществува от години като възможност в българското училище.
"В днешно време, в една секуларна демократична държава, е очевидно, че по този начин не може да се инкомпорира предмет "Религия", както Светият Синод на БПЦ счита. Да, в Гърция е задължителен, във Финландия също. Аз съм привърженик това да бъде като сравнителна дисциплина - философско-историческа дисциплина", коментира богословът д-р Благовест Върбаков пред
Bulgaria ON AIR.Относно часа по добродетели и религии, той попита дали ще може да се акцентира върху добродетелите: "Ценностната система на християнството ли ще е, на исляма ли ще е, на юдаизма ли ще е, изобщо на религиите ли ще е?"
По думите на Манушева е спекулация, че в повечето страни в Европа, или в света, има задължително изучаване на религии. Образованието има какво още да гради.
"Гърция е може би единствената държава, която почти не дава избор. За да може да работим за по-голяма търпимост, за по-малко агресия и в училището, и в обществото, трябва да работим в такава посока - на уважение към хората. Училищното и предучилищното образование е изправено пред огромни проблеми.
Въпросът е дали наистина това в момента ни е необходимо - да въвеждаме още един задължителен предмет и той да бъде религия. Относно добродетелите - няма знак на тъждество между религия и морал. Възпитаването на добродетели не е прерогатив на религията", изтъкна от своя страна Манушева.