Тя е точно 1 млн. долара и се присъжда от фондация "Варки" под патронажа на шейх Мохамед бин Рашид ал Мактум - вицепрезидент на Обединените арабски емирства, министър-председател и емир на Дубай.
За наградата са номинирани Пепа Николова - учител по български език и литература в Габрово, Ирена Тренчева - преподавател по английски език в Перник и Емилиян Кадийски - учител по информатика от Враца.
"От 23 години съм учител, много ми харесва професията. Срещата с учениците е огромна провокация за учителя, защото той трябва да събере света на знанията със света на човешкото", смята Пепа Николова. Тя е категорична, че добрите резултати на учениците идват с натрупвания във времето. "Най-големият учител е живота", смята тя.
"Аз преподавам от 27 години и бих допълнила, че всеки ден в училище е едно предизвикателство. Всеки ден трябва с нови сили, нови методи и подходи да се работи", смята Ирена Тренчева. Тя смята, че децата трябва да се провокират, за да могат да открият целия си потенциал и да дадат всичко от себе си.
Емилиян Кадийски попада в училище по програмата "Заедно в час" и вече шест години доказва на възпитаниците си и на местната общност, че успехът не е свързан непременно с напускане на страната или родния град. Любимата му мисъл е на Ганди - бъди промяната, която искаш да видиш в света. Освен в училище, той организира и безплатни курсове по програмиране във Враца, като негови ученици вече бележат огромни успехи в професията си като програмисти.
"Наградата наистина е много пари, те трябва да бъдат вложени в нещо голямо и значимо. По-важното е, че България е отличила своите учители и те ще застанат на картата на световните лидери в образованието", казва Пепа Николова за конкурса.
Ирена Тренчева мечтае с наградата да направи "детска градина за възрастни хора", където те да се радват на различни занимания и да не се чувстват самотни.