© Impact Press Group | | Тийнейджърите у нас употребяват прекомерно енергийни напитки, сочат резултатите от националното проучване сред 5000 ученици от 1-и до 12-и клас. То е проведено в края на 2010 г. от Центъра по опазване на общественото здраве, но данните се оповестяват за първи път сега.Значителна част от децата, особено момчетата над 10 г., консумират често и значителни количества енергийни напитки, каза проф. Стефка Петрова, национален консултант по хранене и диететика. Това е една от причините преди дни МС да забрани продажбата им на младежи под 18 г., подобно на цигарите и алкохола.
Енергийните напитки съдържат главно кофеин, таурин и d-глюкоронолактон. Имат също захар и извлек от различни растения. При честа употреба на таурин има риск от неблагоприятни ефекти върху мозъчната дейност, а d-глюкоронолактонът се отразява негативно на бъбреците. Умереният им прием не е опасен, но все още ефектът от комбинирането им, особено в условия на физическо натоварване, не е достатъчно проучен при деца и млади хора, се казва в становище на Европейската агенция по безопасност на храните, цитирано в експертно мнение на проф. Петрова и доц. Веселка Дулева до здравното министерство.
Затова тревога буди постепенното пристрастяване на децата към енергийните напитки, което започва още от началното училище. 5,7% при децата от 1-и до 4-и клас консумират 5 пъти и по-често енергийни напитки, а 4,7% от момчетата на тази възраст пият повече от веднъж дневно енергийни напитки. С възрастта консумацията се повишава. Децата в 5-и - 7-и клас имат по-голяма честота на консумация - 19% от тях пият 5 пъти и повече седмично енергийни напитки, а децата в гимназиалния курс са с най-висока честота на употреба на тези напитки - 20,8%. Най-често към тях посягат момчетата. 24,5% от учениците ги консумират над 5 пъти седмично, а 9,1% от тях пият повече от едно кенче дневно.
Две и повече енергийни напитки дневно се отразяват неблагоприятно дори на възрастните поради натрупването на кофеин и други съставки със стимулиращ ефект. Прекали ли, човек усеща повишена нервност, тревожност, главоболие и сърцебиене. Може да се стигне до безсъние и дихателни нарушения.
Източник: в. "24 часа" |