Треньор на кучета: В интернет е пълно с обяви за питбули по 200-300 лева, а малко хора могат да се справят с тях
Ако видим човек с питбул, който се дърпа, не го слуша, лае и гледа извън обсега на собственика си, това трябва да е червен флаг за нас. Това означава, че кучето проявява нездрав интерес към средата, която заобикаля човека, и това би трябвало да е индикация да внимаваме и да се отдръпнем. Това каза треньорът на кучета Велислав Пенчев в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.
Питбулите са работна порода, използват се за спорт с кучета. Породата става все по-достъпна, отбеляза той. "Много хора ги взимат, за да тренират с тях различни дисциплини. Притеснителното в наши дни е, че те са много евтини животни, които се развъждат безогледно. В интернет пространството е пълно с обяви за питбули по 200-300 лева. Много са евтини, навсякъде ги има, но хората просто не са подготвени за кучета с тежък характер, а сред тях понякога се срещат и такива. Малко от хората имат уменията да се справят с такива кучета“, обясни Велислав Пенчев.
Питбулът е порода, която изисква тренировки. Хората, които си взимат такова куче, задължително трябва да тренират с него при треньор или самосиндикално, подчерта той. "Породата е с много широк генофонд, което означава, че техни представители могат да бъдат изключително мили животни, перфектни за домашен любимец, но голям процент от тях са доста трудни дори за професионалисти. Необходими са големи усилия, за да може това куче да стане послушно и адаптирано към градска среда. Питбулът е куче с много изявен ловен инстинкт. Този ловен инстинкт, тази жажда за лов, за спаринг може да се окаже между нас и кучето, ако не сме го тренирали и не сме влизали в достатъчно голям брой конфликти, от които ние да излезем победители“, обясни Велислав Пенчев.
При конфликтна ситуация той препоръча вниманието на кучето да бъде насочено към някаква играчка. "Ако видим, че кучето е афектирано, че нещата не отиват на добре и нямаме каишка, с която да го хванем, аз бих го пренасочил към играчка, която да захапе, дъвче, дърпа.“
Треньорът на кучета допълни, че контролът при всяка доминантна порода кучета, особено при пазачите, каквито са ротвайлер, белгийска и немска овчарка, не е 100-процентов и са възможни инциденти. "Ние живеем в доста натоварена и некултурна градска среда – в парковете е пълно с пуснати кучета, малки и големи породи и наистина стават инциденти. Отговорност на всеки стопанин е да реагира правилно и да успее да овладее кучето си“, подчерта Пенчев.