"За новия програмен период ще бъде запазена управленската политика над половината от европейското финансиране да отива в местните власти. С изключение на тежката инфраструктура - магистрални пътища и железници, по-голямата част от останалите пари отиват в българските общини. Ще продължим да разчитаме те да са основната институция, която превръща парите в блага".
Това заяви в Пловдив вицепремиерът и министър по европейските фондове и икономическата политика
Томислав Дончев на Годишната среща на местните власти от Югоизточна Европа. На срещата той награди 18 общини за европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво, предаде от Пловдив кореспондентът на
Burgas24.bg.
На въпрос дали е възможно за реализация предложението на НСОРБ част от данъците да отиват към общините, а не към държавата, Дончев заяви, че още преди парламентарните избори е предложен подобен модел.
"Ние сами го предложихме с разликата над данъка да има добавка, която да отива в общините. Решили сме да използваме тази година за разговори и анализи, за да преценим кое решение е най-доброто и евентуално от следващата година да можем да го приложим", коментира Дончев.
Според него местните власти имат нужда от нови финансови източници, за да са независими, не само да чакат пари от държавата. Въпросът е как по най-добрия начин да се случи това.
Идеята за облагане на земеделската земя с данък в полза на малките инвеститори вицепремиерът също определи като не нова.
По думите му, доколкото това дава шанс да влязат нови приходи, някои считат, че е мярка, която би насърчила обработването на земите, наред с това не са малко и тези, според които не е много популярна подобна мярка, т. е. в малко държави-членки се прилага такъв модел.