Томислав Дончев: Българската политика ще престане да бъде интровертна
Последните два дни могат да бъдат описани с една дума като успех и за събитието, и за председателството. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев.
Най-добрата новина е, че българската политика ще престане да бъде интровертна, допълни той.
"Тя ще престане да мисли само за процесите в България, защото всъщност по-мощните държави, тези, които уважават себе си, те мислят, те се опитват да управляват процесите не само на територията на страната, в целия ЕС, в съседните държави. До голяма степен какво се случва тук, вътре в България, зависи до голяма степен от това какво се случва в Европа, от това, което се случва при съседите ни".
Надявам се това да е нов стил на правене на политика, каза Дончев.
За да се стигне до този резултат, това не е успешно менаджиране и модериране само на два дни, на самото събитие. Това е много предварителна работа, която започна още преди самото председателство, допълни той.
По думите му резултатът няма да е устойчив във времето, ако усилията свършат с българското председателство. Има много работа, която трябва да се свърши, за да се доведат докрай тези процеси, и тук говоря за години напред, каза той.
По думите му наша грижа е тази тема да не бъде забравена. Специално с Австрия, тя има системен интерес към някои от държавите на Западните Балкани, заяви Дончев и допълни, че трябва да направим хората по-близки.
Вицепремиерът беше категоричен, че България няма да загуби от намаляването на еврофондовете през следващия програмен период. По думите му, въпреки че Великобритания, която е един от донорите на европейския бюджет, напуска ЕС, това няма да се отрази сериозно на кохезионните фондоове, тъй като така отпада и един бенефициент.
Това, което мен ме притеснява е, че всичко това бъде скрепено с някакъв ясен индикатор. Не бива да се дава силен властови инструмент, дори и в ръцете на комисията, ако не е ясно какъв индикатор се прилага, каза Дончев.
В коментар за АЕЦ "Белене" вицепремиерът коментира, че много подхождаме на вяра и на емоции по отношение на строителство на скъпи съоръжения като ядрени електроцентрали.
По думите му проектът може да бъде реализиран като пазарен, ако инвеститорът успее да го завърши и да започне да продава на конкурентни цени. Според него страната ни може да участва само в изграждането на инфраструктурата, което ще носи ползи в бъдеще и разходите по изграждането й ще бъдат оправдани. Ако този проект, представен по този начин, има потенциал, то инвеститори ще се появят, смята Дончев. Възможно е оборудването да бъде продадено, но на много по – ниска стойност и то само с позволението на производителя, уточни Дончев.
На финала вицепремиерът изрази надеждата си гласът на българските превозвачи да бъде чут, защото в противен случай приемането на плана "Макрон“ ще е сериозна щета за този сектор и българската икономика. Според него този план противоречи на логиката на общия пазар, където никой няма право на ограничава конкурентните играчи, които искат да участват в него, както и на принципа за свободно движение на хора в ЕС.
Източник: bTV