Новата схема се въртяла най-често от различни цигански групировки, които вкарвали зад решетките най-различен асортимент от забранените вещи. Затворниците предпочитали да вземат чужд апарат срещу малки суми, тъй като рискът да ги сгащят със забраненото устройство бил минимален. Срещу по-висок наем мургавите търговци дори били склонни при внезапна проверка да поемат отговорността за внасянето на телефона и така да спасят ползвателя от дисциплинарно наказание.
Много често излежаващите присъдите си плащали за различни видове услуги зад решетките не с пари в брой, а с цигари или други вещи, които се считат за ценни в пандиза. Сред котиращите се предмети са пакетирани разтворими кафета, вафли, шоколади и порносписания.
Най-богатите затворници пък дори успявали да се уредят с лаптоп или таблет в килията. Устройството имало и безжична връзка с интернет, през която пандизчиите влизали в различни социални мрежи или дори се чували по скайп с роднини и познати.
Подобни луксозни вещи бяха открити и в килията на Пламен Дишков-Кела в бургаския затвор. Арестантът бе екстрадиран малко по-рано от Португалия, за да излежи 20-годишна присъда за поръчково убийство. При внезапна проверка от правосъдното министерство през месец май в килията на Кела бяха открити мобилни телефони, таблет и безжично устройство за интернет достъп.
Заради тези екстри шефът на затвора Деян Костов се сдоби с обвинение за престъпление по служба. Според вътрешна информация, която все още е непотвърдена, Костов е закрилял години наред известни затворници от ъндърграунда и им е осигурявал привилегии, така че да изкарат по-леко наказанието си.
Източник: в. "Монитор"