Има възможност хората да скрият, че работят, и да минат с такса от един лев, коментира д-р Атанас Пелтеков - личен доктор и член на Управителния съвет на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
За да няма спекула с таксата от един лев, занапред всеки личен лекар ще може да влиза в базата данни на Националния осигурителен институт, които се отнасят за пенсионния статут на всеки един български гражданин, съобщиха от там. За това НОИ и НЗОК вече подписаха споразумение за обмен на информация между двете институции, поясниха от НОИ.
До информацията за данните за лицата с право на пенсия за осигурителен стаж и възраст освен джипитата ще имат още зъболекарите и болниците, които имат договори с касата. Достъпът до информационните масиви на НОИ ще се осъществява чрез използваните от лекарите програми, след като те подадат заявления по образец до здравната каса, която на свой ред ще ги изпрати на НОИ. Институтът от своя страна ще издава уникален код за достъп до електронната услуга, който медиците ще получават по електронна поща чрез подписано с електронен подпис съобщение.
Така ще се гарантира сигурността на информацията, увериха от здравната каса. Самата електронна услуга ще бъде активна от 10 март 2014 г. с актуални данни за лицата към тази дата.
Ежемесечно ще се добавят данни за лицата, упражнили правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст към съответния месец, допълниха от там.
Междувременно от Българския лекарски съюз настояха потребителската такса при преглед да стане задължителна за всички. Според лекарите един от проблемите в сектора на здравеопазването е, че никой не внася потребителска такса за освободените категории лица, за които държавата заплаща здравни осигуровки. Сред тях са децата, хронично болните, студентите, затворниците и военнослужещите.
Източник: в. "Монитор"